Dolegliwości tej nie należy lekceważyć, gdyż może powodować nieodwracalne zmiany w naszym organizmie. Przyczyną pojawienia się żylaków może być również brak sportu i nieprawidłowe odżywianie.
Żylaki - przyczyny powstawania
Żylaki to jeden z efektów niewydolności żylnej. Powstają one w wyniku poszerzenia i wydłużenia żył, zyskując tym samym kręty przebieg. Po 45. roku życia coraz więcej osób skarży się na żylaki. Myślą więc o tym, jak się ich pozbyć. Nie chodzi jednak o to, że żylaki są elementem nieestetycznym. Nieleczone żylaki mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Dlatego od razu po ich pojawieniu się należy rozpocząć im zapobiegać.
Żylaki - jak powstają?
Żylaki mogą pojawiać się częściej, gdy mamy słabe mięśnie, mało się ruszamy, a nasze zastawki są uszkodzone, co może prowadzić do cofania się krwi. Wzrasta wówczas ciśnienie krwi, która z coraz większą siłą zaczyna naciskać na ściany żył w kończynach dolnych. Żyły rozszerzają się wówczas i nie wracają już do swojego pierwotnego stanu. Tak właśnie powstają żylaki, które stanowią nieprawidłowe poszerzenia żył. Wraz z upływem czasu skóra nad nimi staje się cienka, napięta i bardziej błyszcząca. Żylak jest zaś nabrzmiały, niedotleniony krwią, który z czasem staje się upstrzoną zgrubieniami, krętą linią.
Często kojarzymy z pewnością uczucie ciężkich, ołowianych nóg oraz opuchnięte kostki z żylakami. Tymczasem właśnie takie objawy mogą być przyczyną powstawania choroby żylakowej. Jak ona dalej przebiega? Podczas pojawiania się choroby żylakowej możesz odczuwać zmęczone nogi, a pod koniec dnia mogą one puchnąć w okolicy kostek. U kobiet objawy te często nasilają się podczas okresu.
Żylaki - jak zapobiegać ich powstawaniu?
Możesz również odczuwać dotkliwy ból w okolicy kończyn dolnych. Objawy te mogą występować po długotrwałej pracy w pozycji stojącej. Specjaliści nazywają te objawy chromaniem żylnym. Na nogach mogą pojawiać się wówczas liczne pajączki. Ten właśnie etap choroby może bowiem trwać wiele lat.
Patrząc na nogi, możesz wówczas zobaczyć przez skórę wyraźnie prześwitujące żyły. Podczas powiększania się żylaków możesz odczuwać bole i skurcze nóg, które mogą pojawiać się nawet po nocnym wypoczynku. Czasami obok zmienionej chorobowo żyły mogą pojawiać się miękkie uwypuklenia różnej wielkości. Zauważono, że żylaki pojawiają się gdy stoisz, a zanikają, gdy trzymasz je ku górze.
U mężczyzn uwypuklenia mogą pojawiać wtedy, gdy panowie podnoszą solidne ciężary, co skutkuje pojawieniem się zaburzeń tkankowych. W profilaktyce żylaków stosuje się głównie produkty uciskowe, które mają zapobiegać pojawianiu się żylaków. Mogą to być pończochy uciskowe, które stosowane regularnie i według zaleceń przynoszą najlepsze efekty. Znajdziesz je w sklepie internetowym https://relaxsansklep.pl/.