Podpowiadamy, jakie dokumenty są potrzebne do wypełnienia wniosku i realizacji zlecenia oraz gdzie zgłosić się po wniosek i środki higieniczne. Przeczytaj nasz artykuł.
Pieluchomajtki dla dorosłych – kiedy je stosować?
Środki higieniczne zaleca się stosować nawet przy niewielkim, kropelkowym nietrzymaniu moczu. Pozwala to utrzymać skórę miejsc intymnych suchą i zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi. Przy średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu pieluchomajtki dla dorosłych i inne środki higieniczne to konieczność.
Pieluchomajtki dla dorosłych – refundacja na NFZ
Refundacja na pieluchomajtki dla dorosłych możliwa jest od dłuższego czasu. Od stycznia 2020 roku znacznie uproszczono zasady, na jakich jest przyznawana. Przede wszystkim pacjent nie musi już osobiście potwierdzać swoich uprawnień do refundacji w wojewódzkim oddziale NFZ. Wniosek o refundację wystawia lekarz pierwszego kontaktu za pośrednictwem platformy eZWM. Aplikacja od razu po wpisaniu danych weryfikuje uprawnienia pacjenta i generuje wniosek.
Do wniosku potrzebne są:
- eWUŚ,
- oświadczenie pacjenta,
- inne dokumenty potwierdzające uprawnienia pacjenta do refundacji.
Gdy staramy się o środki higieniczne takie jak pieluchomajtki dla dorosłych, refundacja na NFZ jest zatem bardzo prosta. Nie musimy przynosić żadnych dokumentów sami, wszystkie potrzebne dane są już w systemie.
Pieluchomajtki dla dorosłych na NFZ – jak zrealizować receptę?
Receptę na pieluchomajtki dla dorosłych można zrealizować w dowolnej placówce usługowej mającej umowę z NFZ – aptece lub sklepie medycznym. Po odbiór środków higienicznych może zgłosić się także opiekun pacjenta. Do realizacji recepty potrzebny jest wniosek z pieczątką i podpisem lekarza oraz PESEL lub data urodzenia osoby uprawnionej. Dane te razem z numerem zlecenia należy wpisać w systemie eZWM, który na ich podstawie generuje dokument potrzebny do odbioru pieluchomajtek. Wydruk należy podpisać (podpis składa osoba odbierająca) – i gotowe.
Pieluchomajtki dla dorosłych – refundacja na NFZ możliwa przez dłuższy czas
Zlecenie na refundację środków higienicznych przy nietrzymaniu moczu może być kontynuowane. Należy wystawiać je co miesiąc – recepta jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia lub do końca miesiąca, w którym została wystawiona. Receptę może też wystawić w kolejnych miesiącach pielęgniarka lub położna, o ile ma umowę z NFZ. System eZWM za każdym razem weryfikuje uprawnienia pacjenta i przyznaje limit ilości i ceny refundowanych środków pomocniczych przy nietrzymaniu moczu. W przypadku pieluchomajtek dla dorosłych, pampersów i pieluch dla dorosłych co miesiąc pacjentowi przysługuje zazwyczaj 60 sztuk.