środa, 21 luty 2024 17:18

Wieczna młodość nie dla palaczy - w jaki sposób papierosy przyspieszają proces starzenia?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
palenie wpływa również na proces starzenia się organizmu palenie wpływa również na proces starzenia się organizmu mat.prasowe

Kondycja naszego organizmu jest uwarunkowana wieloma czynnikami, a jednym z nich są codzienne nawyki — niestety, uzależnienie od nikotyny to jeden największych wrogów młodości. Oprócz ryzyka rozwoju wielu chorób, takich jak rak płuc czy choroby serca, palenie wpływa również na proces starzenia się organizmu. Często mówi się, że papierosy skracają życie, ale czy wiesz, że także przyspieszają proces starzenia?

Związek między paleniem a starzeniem się skóry

Wiele osób zauważa, że palacze wyglądają na osoby starsze niż są w rzeczywistości. Skóra palacza jest zwykle matowa, szara i ma tendencję do zmarszczek. Dlaczego tak się dzieje? Otóż nikotyna i substancje zawarte w dymie tytoniowym znacznie zmniejszają poziom witamin E, A i C, które odpowiadają za młody wygląd skóry. Regularne palenie przyspiesza degenerację komórek, co prowadzi do utraty naturalnej elastyczności skóry; pojawiają się głębokie zmarszczki oraz charakterystyczne dla palaczy przebarwienia.

Skutki palenia dla zdrowia jamy ustnej

Palenie ma również szkodliwy wpływ na zdrowie jamy ustnej. Wpływ ten nie tylko prowadzi do powstawania próchnicy i chorób dziąseł, ale także przyspiesza proces starzenia. Papierosy sprawiają, że skóra wokół ust jest bardziej skłonna do podrażnień i wysuszeń, co sprzyja powstawaniu zmarszczek.

Ponadto, substancje toksyczne obecne w dymie papierosowym prowadzą do utraty białych zębów i żółknięcia szkliwa. Zęby palacza wyglądają na zaniedbane, co wpływa na ogólny wygląd zewnętrzny.

Wpływ palenia na zdolność organizmu do regeneracji

Proces starzenia jest naturalnym mechanizmem organizmu, jednak palenie papierosów znacznie go przyspiesza. Organizm palacza jest bardziej narażony na działanie wolnych rodników, które sprawiają, że komórki zaczynają szybciej się starzeć. Wolne rodniki uszkadzają DNA i prowadzą do zmniejszenia zdolności organizmu do naprawy i regeneracji. W efekcie organizm palacza starzeje się szybciej, a procesy gojenia trwają dłużej.

Palenie a starzenie się mózgu

Papierosy mają również negatywny wpływ na zdrowie mózgu, przyspieszając proces starzenia się umysłu. Długotrwałe palenie papierosów może prowadzić do zmniejszenia grubości kory mózgowej, czyli zewnętrznej warstwy mózgu. To proces, który występuje naturalnie wraz z upływem czasu u każdej osoby. Jednak palenie papierosów nasila i przyśpiesza ten proces. Im cieńsza jest kora mózgowa, tym gorzej dzi nasze procesy poznawcze, takie jak pamięć, uwaga, percepcja czy umiejętności językowe. Osoby palące są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy demencja. Jak się okazuje, dym papierosowy prowadzi do pogorszenia funkcji poznawczych oraz zmniejszenia objętości mózgu, co przyspiesza proces starzenia się umysłu.

Palenie papierosów ma szkodliwy wpływ na organizm i przyspiesza proces starzenia. Wpływ ten dotyczy skóry, zdrowia jamy ustnej, zdolności organizmu do regeneracji oraz stanu umysłu. Dlatego, jeśli pragniesz zachować młody wygląd oraz stan zdrowia na dłużej, powinieneś porzucić nawyk palenia.

Źródła:

Hecht SS. Tobacco smoke carcinogens and lung cancer. J Natl Cancer Inst. 1999;91(14):1194‐1210.

Vierkötter A, Krutmann J. Environmental influences on skin aging and ethnic-specific manifestations. Dermatoendocrinol. 2012;4(3):227‐231.

Apatzidou AD, Konstantinidis A. Effects of tobacco smoking on the mechanical and physical properties of human dentin. Clin Oral Investig. 2011;15(6):883‐889.

Nabavi SF, Devi KP, Malar DS, et al. Neuroprotective effects of phytochemicals in neurodegenerative diseases. Oxid Med Cell Longev. 2015;2015:515710.

Anstey KJ, Mack HA, von Sanden C, et al. Smoking as a risk factor for dementia and cognitive decline: a meta-analysis of prospective studies. Am J Epidemiol. 2007;166(4):367‐378.

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C403840%2Cpalenie-rozrzedza-mozg.html