środa, 27 kwiecień 2022 09:13

Uzależnienie od alkoholu lub narkotyków- jak z niego wyjść?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Odtruwanie narkotykowe Gdańsk Odtruwanie narkotykowe Gdańsk pixabay

Nie ukrywajmy, że w dzisiejszych czasach popadanie w nałogi stało się jednym z bardziej powszechnych problemów.

Okazuje się, że dostęp do substancji psychoaktywnych stał się tak popularnych, że nie trzeba się nawet zbyt specjalnie wysilać. Dwa najpopularniejsze obecnie uzależnienia, to alkoholizm oraz narkomania. Nie da się ukryć, że uzależnienia te są niezwykle podstępne. Zwykle atakują one krok po kroku, a dodatkowo sprawiają, że bliscy również stają się współuzależnieni. Wobec tego jak można z nich wyjść i powrócić do normalnego życia?

Zerwanie z alkoholizmem

Nie da się ukryć, że zerwanie z alkoholizmem będzie z pewnością największym wyzwaniem w całym życiu. Nałóg ten rozwija się dość powoli, krok po kroku przejmując kontrolę nad życiem i zdrowie alkoholika. Co więcej, duży wpływ na rozwój uzależnienia mają poniekąd również i jego bliscy, którzy starają się szukać wymówek i usprawiedliwiać kolejne jego wybryki. Niestety, ale skuteczne leczenie alkoholizmu nie będzie "spacerem" po prostej drodze. Będzie to raczej kręta ścieżka z wieloma przeszkodami, jednak na samym końcu czeka nic innego jak odzyskanie pełnej świadomości oraz kontroli nad własnym życiem. Często więc jedynym rozwiązaniem jest na początku detoks alkoholowy Gdańsk, a tuż po nim rozpoczęcie terapii właściwej. Nie da się ukryć, że jest to dla alkoholika ogromne wyzwanie, gdyż praktycznie z dnia na dzień zostaje on "odłączony" od alkoholu, a jego organizm musi przestawić się na nieco inny "tryb życia". Niemniej jednak pomyślne przejście przez wszystkie etapy leczenia alkoholowego, daje uzależnionym szanse na powrót do dawnego, trzeźwego życia, nad którym będą oni mogli odzyskać pełną kontrolę.

Narkomania - jak wyjść z uzależnienia od narkotyków?

Narkomania, podobnie zresztą jak alkoholizm, jest niezwykle ciężkim do wyleczenia uzależnieniem. Zwykle sprawia ona, że narkoman całkowicie traci kontakt z rzeczywistością i nie jest wstanie odnaleźć się w "czystym" społeczeństwie. Leczenie narkomani jest procesem niezwykle złożonym i wieloetapowym, niemniej jednak jego sukces zależy w dużej mierze od tego, jakie chęci przejawia sam narkoman. Jeśli nie ma on motywacji do zerwania z nałogiem, wówczas nie można spodziewać się spektakularnych efektów. Odtruwanie narkotykowe Gdańsk może być jednak pierwszym krokiem na drodze, ku zerwaniu z nałogiem. To właśnie w tym momencie, narkoman podejmuje decyzję odnośnie tego, że chce żyć wolny od toksyn i jest gotowy podjąć w tym kierunku niezbędne działania i ma motywację.