czwartek, 05 styczeń 2023 17:35

USG w ortopedii. Co trzeba wiedzieć?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
usg biodra usg biodra Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

 USG znajduje szerokie zastosowanie w ortopedii. Jakie schorzenia można diagnozować za jego pomocą? Jakie informacje na temat tej metody są z punktu widzenia pacjenta najistotniejsze? Wyjaśniamy to poniżej.

 

Badanie USG stawu biodrowego, łokcia i kolana. Jakie części ciała najczęściej bada się tą metodą?

Ultrasonografia to jeden z najważniejszych typów badań, jakie w diagnozowaniu stanów chorobowych stosuje ortopeda. USG pozwala lekarzowi stwierdzić, czy w obrębie poszczególnych stawów toczą się procesy zapalne, zwyrodnieniowe lub inne. W razie podejrzenia któregoś z nich, lekarz może zlecić przeprowadzenie USG biodra, stawu ramiennego, łokcia, kolana, ścięgna Achillesa lub nadgarstka i ręki. Dzięki stosunkowo niskim kosztom, bezinwazyjności oraz krótkiemu czasowi badania, metoda ta jest szeroko stosowana we współczesnej ortopedii.

USG stawu biodrowego. Kiedy lekarz zleca badanie USG biodra i innych części ciała?

Badanie USG to skuteczna metoda diagnostyczna, umożliwiająca wykrycie wielu chorób i stanów. W stawie biodrowym badaniu często poddawany jest np. nerw kulszowy, którego patologie odpowiedzialne są za rwę kulszową. Prześwietlając tylną i przednią część stawu biodrowego lekarz może też ocenić stan mięśni, ścięgien, naczyń krwionośnych i kości. Badanie USG stawu łokciowego pozwala zaś na wykrycie zmian zwyrodnieniowych, a także uszkodzeń mięśni i przyczepów oraz stanów zapalnych. Podobne zastosowanie ma USG kolan i pozostałych stawów. 

Przebieg badania USG biodra. Jak przygotować się do USG stawów biodrowych?

USG szyjki kości udowej i innych części ciała to badanie wykorzystujące właściwości ultradźwięków penetrujących lub odbijających się od poszczególnych tkanek. USG w obrębie stawu przeprowadzana się bezpośrednio na skórze pacjenta - konieczne jest więc zdjęcie odzieży. Dobra wiadomość jest taka, że nawet w przypadku USG biodra do odsłonięcia okolic pachwiny nie jest konieczne zdjęcie bielizny. 

USG biodra. Jakie są koszty badania USG stawu biodrowego na prywatnej wizycie?

Dla wielu pacjentów planujących wykonanie USG kolana cena jest jednym na pewno jednym z kluczowych czynników. To, ile zapłacimy za przeprowadzenie tego badania, zależy od różnych czynników. Wśród nich największe znaczenie ma cennik konkretnego gabinetu oraz miejscowość. USG kolan w Warszawie to wydatek rzędu ok. 180 złotych. Podobne ceny obowiązują w przypadku stawu ramiennego, łokciowego, skokowego i biodrowego, a także ścięgna Achillesa i innych części ciała (o ile chodzi o badanie przeprowadzane na potrzeby leczenie ortopedycznego).