Dlaczego zęby mądrości nie pojawiają się u wszystkich?
Ósemki to zęby, które pojawiają się znacznie później niż wszystkie pozostałe. Najczęściej następuje to pomiędzy 20. a 25. rokiem życia. Dlatego nazywane są zębami mądrości. Ze względu na postępy ewolucyjne, nie pojawiają się one u wszystkich. Jest to spowodowane brakiem takiej potrzeby. Obecnie nie są one już tak mocno wykorzystywane, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Obecnie można spotkać jedynie pojedyncze przypadki, kiedy pojawiają się wszystkie cztery zęby mądrości. Znacznie częściej występują dwa lub jeden. Nierzadko również nie pojawia się nawet zaczątek któregokolwiek.
Kiedy konieczne jest usunięcie ósemek?
Usunięcie ósemek jest niestety konieczne w zdecydowanej większości przypadków. Wszystko ze względu na to, że nasze szczęki nie są przystosowane do pomieszczenia kolejnych zębów. Są zbyt wąskie, dlatego pojawienie się dodatkowych trzonowców prowadzi do deformacji zgryzu, jego osłabienia, a nawet bólu.
Ze względu na liczne dolegliwości, jakie mogą być związane z zębami mądrości, bardzo często zaleca się ich usunięcie. Jest ono przeprowadzane przez chirurga szczękowego po wykonaniu szeregu koniecznych badań, które mają pomóc w dokładnym określeniu wyglądu oraz umiejscowienia zęba.
Jak przebiega zabieg usuwania zębów mądrości?
W jaki sposób przebiega chirurgiczne usuwanie ósemek? Tutaj należy zwrócić uwagę na jedną ważną kwestię. Jest to zabieg, który zupełnie różni się od standardowych procedur przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Dlatego w Madent zapraszamy pacjentów na wizytę u specjalisty chirurga szczękowego, który zajmuje się podobnymi przypadkami.
Badania przeprowadzane przed usunięciem ósemek
Przed przeprowadzeniem zabiegu, a nawet przed podjęciem decyzji na temat jego przebiegu, konieczne jest wykonane szeregu badań. Jest to przede wszystkim tomografia oraz RTG twarzoczaszki. Mają one pomóc w określeniu, gdzie dokładnie znajduje się ząb oraz jak wygląda jego korzeń. Zdarza się, że na zewnątrz jest widoczny jedynie niewielki jego fragment, podczas gdy pod dziąsłem znajduje się w pełni wykształcona ósemka.
Może również dojść do sytuacji, kiedy ząb jest szczątkowy, co znacznie ułatwia cały proces. Takie informacje są niezbędne do podjęcia właściwych decyzji na temat leczenia oraz przygotowania pacjenta.
Jak przebiega ekstrakcja zębów mądrości?
Sam przebieg zabiegu jest mocno uzależniony od indywidualnej sytuacji pacjenta. Tomograf oraz RTG pozwalają na jej ocenę oraz podjęcie ostatecznej decyzji. Jeżeli ząb jest w pełni wykształcony i znajduje się ponad dziąsłem, sytuacja jest znacznie łatwiejsza niż w chwili, kiedy konieczne jest jego wyciągnięcie przed wyrwaniem.
Ekstrakcja może być przeprowadzana pod znieczuleniem miejscowym lub narkozą. Jest to znowu decyzja lekarza specjalisty, która jest podejmowana w zależności od sytuacji konkretnego pacjenta.
Długość zabiegu również może się różnić, jednak jest to zazwyczaj minimum godzina na jednego zęba. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do zabiegu oraz rozmowa z lekarzem prowadzącym. Wówczas może on ustalić dokładnie wszystkie szczegóły.
Czy chirurgiczna ekstrakcja ósemek jest bolesna?
Podczas chirurgicznego usuwania zębów mądrości pacjent jest znieczulony. Jak już było wspominane, może to być znieczulenie miejscowe lub narkoza. Dlatego sam zabieg nie powoduje bólu. Może pojawić się pewien dyskomfort wynikający z nacisku, jaki jest wywierany na uzębienie podczas przeprowadzanej procedury.
Należy jednak cały czas pamiętać, że ból spowodowany nieprawidłowym ułożeniem się zębów lub naciskiem ósemki na siódemkę jest znacznie gorszy. Z tego względu, jeżeli lekarz stomatolog decyduje, że usunięcie zębów mądrości jest konieczne, nie należy zwlekać z wizytą u chirurga szczękowego.