Co roku wysokość świadczenia pielęgnacyjnego zmienia się. Jest ona zależna on najniższej krajowej. Kiedy warto skorzystać z tego świadczenia? Czy jest to odpowiednia pomoc dla najbliższych, który zajmują się osobami z niepełnosprawnościami? Sprawdź, czy możesz z niego skorzystać.
Czym jest świadczenie pielęgnacyjne? Zaopiekuj się bliskim z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest osobom, które musiały zrezygnować z pracy zarobkowej. W tym konkretnym przypadku dotyczy to tych, którzy zajmują się swoimi bliskimi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wynika to z konieczności stałego współudziału w życiu chorego i pomoc we wszystkich zadaniach dnia codziennego.
Świadczenie ma na celu ułatwienie najbliższym zajmowanie się osobami z niepełnosprawnościami. Dzięki niemu nawet przy rezygnacji z pracy zarobkowej nadal można mieć zapewnione środki do życia. Jest to szczególnie istotne dla tych, którzy nie chcą umieszczać swoich rodziców, dzieci lub rodzeństwa w placówce zapewniającej całodobową opiekę.
Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jest uzależniona od wartości najniższej krajowej, która zmienia się z roku na rok. W związku z tym w 2023 roku wynosi ono 2 458 zł. Na stronie świadczenie pielęgnacyjne możesz znaleźć wszystkie szczegółowe informacje dotyczące wysokości oraz przyznawania świadczenia osobom w poszczególnych przypadkach.
Czy rodzice osoby wymagającej opieki mogą skorzystać ze świadczenia pielęgnacyjnego?
W przypadku rodziców dziecki o znacznym stopniu niepełnosprawności również jest możliwe uzyskanie takiego świadczenia. Proces koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego może nie być w pełni udoskonalony, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Jednak jeżeli pojawia się konieczność zrezygnowania z pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, jest to w pełni uzasadnione działanie i zostanie z pewnością rozpatrzone pozytywnie.
Oprócz świadczenia pielęgnacyjnego masz również możliwość wyboru rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Więcej na ten temat znajdziesz na rządowych stronach poświęconych podobnym przypadkom. Pamiętaj, że bardzo ważne jest posiadanie odpowiedniej dokumentacji, która potwierdzi stan zdrowia Twojego dziecka. Wówczas wszystkie elementy sprawy są jasne dla osób orzekających o świadczeniu i czas oczekiwania na decyzję może się znacznie skrócić.
Czy konieczne jest zrezygnowanie z zatrudnienia lub innej pracy?
Świadczenie pielęgnacyjne jest przeznaczone dla opiekunów osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Opiekunowie zostali zmuszeni do zrezygnowania z pracy zarobkowej, żeby zajmować się swoimi bliskimi. Ze względu na konieczność ciągłego przebywania z osobą z niepełnosprawnością, nie ma możliwości podejmowania pracy zarobkowej w tym czasie.
Z tego względu podczas pobierania świadczenia pielęgnacyjnego osoba, której zostało ono przyznane nie może podjąć się innej pracy. Byłoby to niezgodne z założeniami świadczenia, które ma umożliwiać osobom niepełnosprawnym dostęp do pełnej opieki tych, którzy są w stanie poświęcić swój czas dla nich.
Świadczenie pielęgnacyjne jest szczególnie doceniane przez rodziców, którzy samotnie wychowują niepełnosprawne dzieci. Wówczas mają możliwość zajmowania się nimi, jednocześnie pobierając pieniądze na życie.