wtorek, 07 luty 2023 14:02

Recepta na okulary: Szkła cylindryczne

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
cylindry w okularach cylindry w okularach Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Badanie wzroku to czynność, którą większość przeszła co najmniej kilka razy w swym życiu. Chociażby w szkole, czytając literki z tablicy z zasłoniętym jednym okiem.

Jednakże istnieje dokładniejsze badanie oczu. Mianowicie komputerowe badanie wzroku. Jeśli podczas owego okulista wykryję wadę wzroku, zapisuje nam receptę na okulary. Jak jednakże powinniśmy czytać receptę, aby rozszyfrować wady wzroku? 

Cylindry w okularach: Co to?

Na recepcie od okulisty znajdziemy wiele oznaczeń. Jeżeli jednak posiadamy wadę, pojawi się zapewne również cylinder. Jednak dotyczy on tylko astygmatyzmu. Czym on jest? Astygmatyzm wynika z nieregularnego kształtu rogówki oka lub soczewki. Przez to widzimy źle i z daleka, i z bliska. Okulary cylindryczne służą korekcie tejże wady naszego wzroku. Chociaż w tym momencie nieco uspokoimy, bowiem astygmatyzm to dość popularne schorzenie. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba go korygować. Okulary na tę wadę mają zakrzywiony kształt przez co promienie światła zostają załamane, a my widzimy dobrze. Bowiem załamanie jest pod kątem, który wyrównuje naszą wadę. Po zastosowaniu szkieł cylindrycznych, okaże się że widzimy ostro i wyraźnie. Po prostu możemy podziwiać piękno życia w każdym jego ukrytym sensie.

Szkła cylindryczne

Okulary z cylindrem mogą zostać wyszlifowane pod dowolnym kątem i w dowolnym kształcie oraz rozmiarze soczewki, co przyniesie komfort użytkownikowi. Ze szkłami korygującymi astygmatyzm czujemy widoczną różnicę w poziomie widoczności zarówno z daleko, jak i z bliska, zatem możemy widzieć zdecydowanie lepiej. Jednakże początki nie są miłe. Bowiem nasz mózg po założeniu okularów musi przyzwyczaić się do nowej perspektywy, więc możemy nieco dziwnie widzieć. Jednak z czasem nasze oczy przyzwyczają się do okularach. W okularze cylindrycznym ostrość widzenia jest o niebo lepsza. Promienie świetlne zaś załamywane pod pożądanym kątem. Korzystając ze szkieł cylindrycznych możemy sprawić, że wada wzroku nie będzie nam już tak wadzić. W przypadku astygmatyzmu musimy połączyć jednak okulary i leczenie z higieną oczu, tak aby niewyraźne widzenie przestało nam aż tak dokuczać. 

Dzięki artykułowi wiemy, czym są owe cylindry w okularach, które sprawiają że promienie światła zbierają się w innym punkcie i możemy wyraźnie wszystko widzieć, jak nigdy przedtem. Punkt skupiania światła bowiem to klucz do sukcesu, gdyż inny kąt sprawi, że pełna korekcja astygmatyzmu będzie możliwa, będziemy mogli podziwiać świat widząc go pięknie i ostro, perfekcyjnie i wyraźnie.