piątek, 10 luty 2023 18:44

Odtrucia alkoholowe Gdańsk

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
odtrucie alkoholowe Gdańsk odtrucie alkoholowe Gdańsk Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Alkoholizm jest nie tylko ciężką ale też śmiertelną chorobą. Z uwagi na to, że problem alkoholizmu jest dość złożony, samodzielne zmierzenie się z nim bywa bardzo trudne.

Odtrucia alkoholowe Gdańsk są najlepszym sposobem na przerwaniu ciągu alkoholowego i dania sobie szansy na powrót do normalnego funkcjonowania. Po detoksie alkoholowym nie należy spodziewać się całkowitego wyjścia z choroby alkoholowej, gdyż jego celem jest wzmocnienie organizmu i złagodzenie skutków gwałtownego odstawienia napojów wysokoprocentowych.

Pierwszym krokiem do wyjścia z alkoholizmu jest odtrucie alkoholowe Gdańsk, które może być przeprowadzone także w domu pacjenta. Wielu osobom uzależnionym od alkoholu, w trakcie trwania detoksu towarzyszą objawy zespołu abstynencyjnego obejmujące pobudzenie psychoruchowe, bóle głowy, napady drgawkowe, drżenie mięśni oraz zaburzenia świadomości. Nieleczone objawy choroby alkoholowej mogą doprowadzić do śmierci pacjenta i są nierzadką reakcją na obniżenie stężenia alkoholu we krwi.

Jak wygląda odtrucie alkoholowe?

Zabieg odtrucia alkoholowego polega na dożylnym podaniu leków farmakologicznych w formie kroplówki. Skład kroplówki zawiera wszelkie minerały i witaminy (głównie B1) normalizujące gospodarkę wodno-elektrolitową. Aby detoks alkoholowy w skuteczny sposób mógł poprawić psycho-fizyczny stan pacjenta, powinien być przeprowadzany po ścisłą kontrolą specjalistów. Tego typu konsultacje są niezbędne, jeśli chcemy lepiej zrozumieć reakcje naszego organizmu zachodzące w procesie odstawienia i detoksykacji. Z uwagi na złożoność problemu uzależnienia alkoholowego detoks alkoholowy Gdańsk powinien być na bieżąco monitorowany przez lekarzy specjalistów, także z punktu widzenia zdrowia psychicznego.

Odtrucia alkoholowe Gdańsk są nadrzędną metodą, bez których leczenie alkoholizmu nie jest inicjowane. Odtruwanie alkoholowe okazuje się niezbędne zarówno podczas wyciągania osoby uzależnionej z ciągu, leczenia jednorazowego kaca a także dokuczliwych objawów zespołu poalkoholowego. Odtrucie alkoholowe zaleca się także w zaburzeniach świadomości, omamach słuchowych, napadach drgawkowych i majaczeniach alkoholowych. Skuteczność detoksu alkoholowego wzrasta jeśli dawka podanych medykamentów jest proporcjonalna do wagi pacjenta, jego wzrostu a także ilości spożytego alkoholu.

Detoks alkoholowy - wpływ alkoholu na organizm

Szkodliwe substancje zawarte w napojach alkoholowych, w tym także etanol są wchłaniane z żołądka i jelit do krwi. Z uwagi na to, że jelita są narządem szczególnie wyspecjalizowanym we wchłanianiu, szybkość absorpcji alkoholu spada przy pełnym żołądku. Za strawienie wchłoniętego alkoholu odpowiedzialna jest wątroba. Ze względu na to, że rozkładanie etanolu jest procesem o wiele wolniejszym niż jego wchłanianie, alkohol obecny w krwioobiegu osób uzależnionych może doprowadzić do :

 • odwodnienia organizmu
 • spadku poziomu cukru
 • zaburzeń gospodarki wodnoelektrolitowej
 • uszkodzenia wątroby
 • zaburzeń kardiologicznych 
 • nadciśnienia
 • żylaków przełyku
 • występowania biegunki
 • stan zapalny i marskości trzustki
 • upośledzenia zdolności organizmu do przyswajania składników odżywczych
 • wycieńczenia organizmu

W ramach odtrucia alkoholowego pacjentowi podaje się w kroplówce grupę leków normalizujących pracę organów wewnętrznych, przywracających wszystkie prawidłowe funkcje organizmu i usuwających toksyczne substancje z narządów i krwioobiegu. Należą do nich:

 • sól fizjologiczna - najbardziej skuteczny, silnie nawadniający medykament, normalizujący gospodarkę kwasowo-zasadową, sprzyjający szybkiej eliminacji toksyn z krwioobiegu,
 • leki przeciwbólowe - pomagają eliminować objawy zatrucia i odstawienia takie jak bóle głowy, bóle mięśni, nudności, bezsenność, depresja
 • kompleksy witamin - odpowiedzialne za regulację procesów metabolicznych i normalizację produkcji enzymów
 • leki uzupełniające poziom potasu i magnezu - niezbędne dla normalizacji rytmu serca

Kiedy zgłosić się na odtrucie alkoholowe Gdańsk?

 Bardzo powszechnym zjawiskiem wśród osób uzależnionych jest bagatelizowanie i niedostrzeganie problemu. By uniknąć zderzenia z niekomfortową dla nich rzeczywistością, osoby te oszukują samych siebie, przekonani, że nie potrzebują żadnej pomocy. Jednakże zwlekanie z rozpoczęciem detoksykacji coraz bardziej wyniszcza organizm, prowadząc nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest, by w miarę wcześnie dostrzec problem i jak najszybciej zgłosić się na odtrucia alkoholowe Gdańsk.

Jeśli problem alkoholowy dotyczy Ciebie lub osoby w Twoim otoczeniu - nie bądź obojętny i w porę reaguj! Detoksykacja alkoholowa to jedyny bezpieczny i skuteczny sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn i poprawę samopoczucia. Z uwagi na to, że detoks alkoholowy stanowi jedynie początek na drodze ku trzeźwości, leczenie alkoholizmu powinno być objęte także opieką terapeutów. Pamiętaj, że samo odtrucie alkoholowe nie leczy uzależnienia, lecz stanowi pierwszy krok do odzyskania kontroli nad własnym życiem.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat odtruć alkoholowych na stronie pogotowie-pielegniarskie.pl znajdziesz więcej informacji na ten temat.