sobota, 13 listopad 2021 14:17

Palenie papierosów – nawyk, który drogo kosztuje

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
mandat za palenie papierosów mandat za palenie papierosów pixabay

Osoby palące doskonale wiedzą ile pieniędzy przeznaczają na zakup papierosów. Zależnie od tego ile nałogowiec wypala papierosów dziennie, tyle musi przeznaczyć budżetu domowego na swoje niezdrowe „hobby”.

Niektórzy w poszukiwaniu tańszych rozwiązań sięgają po e-papierosy tzw. elektryki, które choć nie zawierają dymu papierosowego, to wciąż mają w składzie uzależniająca nikotynę.

Koszt zakupu papierosów to nie jedyny wydatek z którym musi się liczyć palacz. W przestrzeni publicznej od 2010 r. zaczęły obowiązywać zakazy palenia, za przekroczenie których można otrzymać mandat. Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych jednoznacznie wskazuje miejsca, w których nie wolno palić. Są to placówki medyczne i miejsca udzielania opieki zdrowotnej, place zabaw, przystanki, szkoły i uczelnie, obiekty kulturalne, obiekty sportowe, restauracje i lokale gastronomiczne, komunikacja publiczna i zakłady pracy.

Karą za przekroczenie zakazu jest mandat, który może wynosić do 500 zł. Jest to duża suma, znacznie obciążająca budżet palacza. Wprowadzenie zakazu palenia ma chronić osoby niepalące, narażone na szkodliwe działanie wdychanego dymu, nazywane biernym paleniem, które wywołuje skutki podobne do zwykłego zaciągania się dymem. Warto zwrócić uwagę, że od 2016 r. zakaz objął także inne wyroby tytoniowe, w tym e-papierosy, których dym, choć pozornie mniej szkodliwy, także ma szkodliwe oddziaływanie na zdrowie osób go wdychających. Ryzyko otrzymania mandatu istnieje także, gdy podczas prowadzenia samochodu palimy. Jednak jest to zabronione jedynie w przypadku, kiedy wieziemy ze sobą pasażera.

Nie zawsze jest łatwo znaleźć miejsce dozwolone dla palenia, a jeszcze trudniej jest powstrzymać się przed sięgnięciem po papierosa, kiedy znajdujemy się w miejscu publicznym. Nałogowi palacze nawet kilkadziesiąt razy sięgają po papierosa, więc podczas przebywania w przestrzeni publicznej np. pracy, silna potrzeba zapalenia zmusza do szukania odosobnionych miejsc. Niezależnie od charakteru wykonywanej pracy jest to uciążliwe. Dla poprawy własnego komfortu i zdrowia, warto pomyśleć o rozstaniu się z nałogiem. Środki dostępne w aptece, takie jak np. Recigar pozwalają na skuteczniejszą walkę z uzależnieniem. Preparaty dostępne w formie tabletek uwalniają od głodu nikotynowego i sprawiają, że chęć na zapalenie papierosa zmniejsza się. Ta niewielka inwestycja pozwoli uniknąć większych strat, nie tylko finansowych, ale przede wszystkim dotyczących własnego zdrowia.

Dowiedz się więcej o mandatach za palenie papierosów: https://recigar.pl/mandat-a-palenie-papierosow-gdzie-i-kiedy-mozemy-zostac-ukarani/