wtorek, 07 grudzień 2021 15:57

Dbanie o psychikę dziecka - wizyta u psychologa dziecięcego

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży pixabay

Rozwój dzieci i istota psychologii

Poznawanie swojego dziecka w miarę jego rozwoju może być jedną z najbardziej satysfakcjonujących części bycia rodzicem.

Obserwowanie jak dziecko postrzega świat, uczenie go nowych umiejętności i doradzanie mu, jak radzić sobie z różnymi problemami, jest częścią bycia rodzicem, choć nie jest to łatwe. Czynniki środowiskowe, genetyczne i kulturowe mogą wpływać na rozwój dziecka oraz na to, jak szybko przechodzi ono z jednego etapu do drugiego. Dzieciom trudno jest wyjaśnić, co przeżywają, a tym bardziej przeanalizować uczucia. Dlatego właśnie psychologia dziecięca może pomóc w uzyskaniu bardzo ważnych informacji. Psychologia dziecięca zajmuje się badaniem podświadomego i świadomego rozwoju dziecka. Psychologowie dziecięcy obserwują, jak dziecko wchodzi w interakcje z rodzicami, samym sobą i światem, aby zrozumieć jego rozwój umysłowy.

Wartość psychologii dziecięcej

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo, ale nie zawsze jest jasne, czy zachowanie dziecka jest objawem normalnego etapu rozwoju, czy też oznaką nieprawidłowości. Psychologowie dziecięcy mogą pomóc w zrozumieniu tej różnicy. Poznanie normalnych i nienormalnych wzorców psychologicznych dziecka może pomóc rodzicom zrozumieć, jak najlepiej komunikować się z dzieckiem, uczyć je mechanizmów radzenia sobie z emocjami oraz pomagać mu rozwijać się na każdym nowym etapie.

Psychologowie dziecięcy mogą wcześnie rozpoznawać nieprawidłowe zachowania, pomagać w wykrywaniu przyczyn powszechnych problemów behawioralnych, takich jak problemy z nauką, nadpobudliwość lub lęk, a także pomagać dzieciom w radzeniu sobie z traumatycznymi przeżyciami z wczesnego dzieciństwa. Mogą oni także pomóc w zapobieganiu, ocenie i diagnozowaniu opóźnień rozwojowych lub nieprawidłowości, takich jak autyzm.

Rozwój fizyczny a psychologia dziecięca

Rozwój fizyczny u dzieci to zazwyczaj przewidywalna sekwencja zdarzeń. Dziecko trzyma głowę do góry, przewraca się, raczkuje, chodzi i biega – wszystko dzieje się w tej kolejności. Psycholog dziecięcy może pomóc w obserwacji rozwoju fizycznego dziecka i czy występują oznaki, które mogą wskazywać na nieprawidłowości rozwojowe. Poważne opóźnienia w rozwoju fizycznym mogą ujawnić inne leżące u podstaw problemy rozwojowe, którymi można się zająć na wczesnym etapie.

Kontakt z psychologiem w razie problemów

Psychologia dziecięca jest ważną gałęzią zdrowia rodzinnego. Daje ona rodzicom środki, aby pomóc ich dzieciom przejść przez kolejne etapy rozwoju, a lekarzom umożliwia głębsze spojrzenie na zdrowie psychiczne i ewentualne wyzwania, z jakimi dziecko może się spotkać w związku z kłopotami w nauce, problemami społecznymi lub opóźnieniami rozwojowymi. Psychologia dziecięca nie powinna być środkiem reaktywnym. Jeśli widzisz u dziecka niepokojące symptomy uczyń ją częścią swojego proaktywnego planu zdrowia rodziny już dziś, kontaktując się np. ze specjalistami z poradni zdrowia Harmonia LUX MED., oferującymi konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży.