Z nadwagą do lekarza
Nadwaga sama w sobie nie jest chorobą, jednak mogą wiązać się z nią różnego typu schorzenia współistniejące. Dlatego też w pierwszej kolejności warto odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, który obliczy nasze BMI (można to również zrobić samodzielnie, w czym pomoże kalkulator BMI), a następnie wskaże, ile kilogramów powinniśmy schudnąć. Niestety, niektórzy medycy dają pacjentowi ogólne porady, dotyczące wyłącznie zasad zdrowego odżywiania. Warto więc znaleźć specjalistę, który poważnie podejdzie do tematu. Przede wszystkim powinien on wystawić pacjentowi skierowanie na podstawowe badania, obejmujące:
- morfologię krwi,
- analizę moczu,
- oznaczenie poziomu cukru we krwi,
- oznaczenie poziomu cholesterolu we krwi,
- EKG.
Wszystkie wymienione badania można wykonać w ramach państwowej służby zdrowia- przysługują one bez względu na wiek pacjenta, wskazaniem jest natomiast jego stan zdrowia, a w tym przypadku nadwaga. Lekarz, po otrzymaniu, wyników, przeanalizuje je i podejmie decyzję co do dalszego postępowania.
Kiedy warto udać się do dietetyka?
Dietetyk nie jest lekarzem, a specjalistą z zakresu ochrony zdrowia. Zajmuje się komponowaniem menu, które dopasowane będzie do potrzeb konkretnej osoby. Co do zasady, każdy, kto planuje rozpocząć proces odchudzania, powinien udać się do dietetyka. Ten ponownie oceni nasze BMI oraz średnie zapotrzebowanie kaloryczne. Następnie ułoży menu na cały tydzień, tak abyśmy mogli zadbać jednocześnie o ujemny bilans kaloryczny i o to, by dostarczyć organizmowi wszelkich, niezbędnych składników odżywczych. Należy jednak pamiętać, że dietetycy nie przyjmują pacjentów w ramach NFZ. Za każdą wizytę trzeba więc zapłacić z własnej kieszeni, co może być dla wielu osób problematyczne. Z drugiej strony, nie warto posiłkować się dietami dostępnymi w internecie, gdyż są one ułożone tak, aby pokryć zapotrzebowanie statystycznej osoby. Nie zawsze jednak wpisujemy się w ramy statystyk, dlatego może okazać się, że konkretna dieta jest dla nas po prostu niezdrowa.
Grupa wsparcia w walce z nadwagą
Nadwaga bardzo często ma swoją przyczynę w ludzkiej psychice. Zajadamy stres, nie potrafimy poradzić sobie z emocjami, więc sięgamy po jedzenie, kolejne kaloryczne posiłki stanowią dla nas jedyne źródło przyjemności. Tego typu problemy diagnozuje się u większości osób z nadwagą, dlatego przyjmuje się, że warto do niej podejść kompleksowo, zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej. Dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u psychologa bądź poszukanie grupy wsparcia dla osób walczących z nadwagą. Charakteryzuje się ona tym, że:
- spotkania odbywają się najczęściej raz w tygodniu,
- tematyka spotkań skupia się na psychicznych aspektach nadwagi,
- uczestnicy nie rywalizują ze sobą, aby szybciej osiągnąć zamierzone cele,
- na spotkania mogą uczęszczać osoby w każdym wieku.
Gdzie szukać pomocy w przypadku otyłości?
Otyłość to znacznie poważniejszy problem niż nadwaga, dlatego bezwzględnie wymaga ona interwencji specjalisty. Pacjent powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi odpowiednie skierowanie do medyka, zajmujące się właśnie leczeniem otyłości. W tym przypadku trzeba bowiem działać wielotorowo- z jednej strony zajmujemy się zredukowaniem wagi (dieta i sport najczęściej okazują się niewystarczające), z drugiej strony skupiamy się na leczeniu chorób współistniejących, które najczęściej pojawiają się przy otyłości. Pamiętajmy, że samodzielna walka z problemem jest najczęściej nieefektywna, dlatego należy zgłosić się po odpowiednią, fachową pomoc.
Nie jesteś sam!
Wielu osobom, borykającym się z problemem nadprogramowych kilogramów, wydaje się, że muszą radzić sobie sami. Tymczasem mogą one liczyć na pomoc z różnych źródeł. Warto przede wszystkim udać się do lekarza, tak aby mieć pewność, że nadwaga nie odcisnęła piętna na naszym organizmie, a w razie potrzeby podjąć odpowiednie leczenie. Ważne jest również wsparcie psychiczne. Po pomoc powinny sięgać nie tylko osoby, które zauważają u siebie problem i które chcą z nim walczyć, lecz także te, próbujące od dawna zrzucić zbędne kilogramy. Pamiętajmy, że obecnie mamy wiele możliwości, i to zarówno w ramach państwowej służby zdrowia (całkowicie za darmo), jak i prywatnie. Należy jednak pamiętać, że na pomoc w ramach NFZ czasami trzeba poczekać nieco dłużej.