wtorek, 04 październik 2022 10:05

„Lekkie” zlecenie w niemieckiej opiece – czyli jakie?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Praca w opiece Niemcy Praca w opiece Niemcy adobestock

Początkujący opiekunowie i opiekunki w Niemczech często proszą koordynatorów o lekkie zlecenie. Czym ono dokładnie jest i jakiego zakresu obowiązków spodziewać się w miejscu pracy?

I czy w ogóle w niemieckiej opiece jest możliwe znalezienie łatwej szteli? Sprawdźmy.

Łatwa praca w opiece w Niemczech jest możliwa

Kandydaci do pracy w opiece często mówią, że chcą wyjechać na lekkie zlecenie. Dotyczy to zazwyczaj osób początkujących w zawodzie, ale nie zawsze. Pod takim stwierdzeniem może kryć się wiele różnych oczekiwań, które nie zawsze da się spełnić. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań pracy w opiece w Niemczech dobrze jest poznać podstawowy zakres obowiązków. Pozostaje jednak pytanie, czy w ogóle można znaleźć łatwe zlecenia do opieki nad osobą starszą? Okazuje się, że tak. Oczywiście praca ta wymaga dużej dozy cierpliwości, empatii i zrozumienia. Niezależnie od stopnia trudności zlecenia będzie trzeba dostosować się do przyzwyczajeń i oczekiwań seniora. Mimo wszystko jednak zawód opiekunki w Niemczech może przynieść wiele radości i satysfakcji.

Czym jest lekkie zlecenie w opiece w Niemczech?

Kiedy mówimy o łatwej szteli, najczęściej chodzi nam o opiekę nad mobilną osobą starszą. Taki podopieczny zwykle jest w bardzo dobrej kondycji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Nie cierpi na żadną przewlekłą chorobę i nie dokuczają mu dolegliwości wieku starczego. Samodzielnie radzi sobie z codziennymi czynnościami, także z higieną osobistą i nie ma problemów z poruszaniem się. Dlaczego więc tacy seniorzy decydują się na zatrudnienie opiekunki w Niemczech? Główną rolę gra tutaj potrzeba towarzystwa drugiej osoby. Nierzadko też chcą, by ktoś wsparł ich w wykonywaniu domowych obowiązków. Pamiętajmy, że na każdym zleceniu zakres obowiązków będzie wyglądał nieco inaczej. Ogólny ich zarys można jednak streścić w kilku punktach:

Robienie zakupów: podopieczny zapewne będzie chciał aktywnie uczestniczyć w przygotowywaniu listy produktów do kupienia. Mimo wszystko to opiekunka powinna pilnować, żeby w lodówce zawsze było jedzenie, a w kuchni i łazience nie zabrakło środków czystości.

Porządki w domu: opiekunka najczęściej proszona jest o pomoc w utrzymaniu mieszkania w czystości. Chodzi przede wszystkim o sprzątanie pomieszczeń, z których korzysta ona i senior. Oprócz tego może robić pranie, prasować, myć naczynia czy ścielić łóżka.

Gotowanie i podawanie posiłków: zdarza się, że senior samodzielnie gotuje albo chętnie w tym pomaga. W większości przypadków jednak to opiekunka pracująca w Niemczech jest zobowiązana do przygotowywania i podawania śniadań, obiadów i kolacji.

Umawianie wizyt u lekarza: o to także dba opiekunka. To ona telefonicznie lub osobiście ustala terminy kontroli czy badań.

Dowożenie seniora na spotkania: na niektórych sztelach rodzina podopiecznego wymaga od opiekunki, żeby zawoziła go w różne miejsca. Tutaj przyda się czynne prawo jazdy kategorii B i pewność siebie podczas jazdy po niemieckich ulicach.

Wspólne spędzanie czasu: nierzadko jest to główny obowiązek opiekunki na lekkich zleceniach. Naszym zadaniem jest dotrzymywanie seniorowi towarzystwa, zachęcanie go do aktywności i towarzyszenie mu podczas niej. Zazwyczaj są to spacery, wspólne granie w gry planszowe lub rozwiązywanie krzyżówek, odwiedziny u znajomych, oglądanie telewizji, słuchanie muzyki. Zdarza się, że podopieczni w dobrym stanie zdrowia chcą uczestniczyć w lokalnym życiu kulturalnym.

Lekka praca w niemieckiej opiece: na co zwrócić uwagę

Zakres obowiązków na lekkich zleceniach podpowiada nam, że kluczową dla opiekunki w Niemczech umiejętnością będzie mówienie po niemiecku. Takie sztele opierają się zwykle na towarzyszeniu seniorowi i rozmowach z nim. Nic więc dziwnego, że pracodawcy wymagają bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego. Czujesz, że poradziłbyś sobie na tego typu zleceniu? Wejdź na SenioPort i znajdź ogłoszenie dla siebie.

Więcej na ten temat znajdziesz na: Praca w opiece Niemcy.