Co to jest zapalenie miazgi zębowej?
Zapalenie miazgi zębowej jest chorobą wywołaną przez zaawansowaną próchnicę. Jej przyczyną może być też mechaniczne uszkodzenie zęba np. jego ukruszenie. Choroba polega na naruszeniu uszkodzonej tkanki, która wypełnia komorę zęba. Powoduje to na początku lekki ból, pojawiający się przy spożywaniu słodkich lub gorących produktów, z czasem ból staje się coraz większy.
Jakie są objawy zapalenia miazgi zęba?
Pierwszym odczuwalnym objawem zapalenia miazgi zęba jest ból – początkowo niezbyt uciążliwy, z czasem na tyle silny, że utrudnia sen, jedzenie, normalne funkcjonowanie. Ból przy tej chorobie jamy ustnej określa się jako uporczywy i rwący. Pojawia się przede wszystkim przy spożywaniu słodkich i gorących posiłków, a także przy dotknięciu zęba np. językiem. W zaawansowanym stadium choroby ból nie mija nawet po zażyciu leków przeciwbólowych, a często towarzyszy mu także migrena, gorączka, zaczerwienienie oraz obrzęk.
Jak leczyć zapalenie miazgi?
Metoda leczenia zapalenia miazgi uzależniona jest od stopnia rozwoju choroby. Na wczesnym etapie zazwyczaj wystarczające jest opracowanie ubytku próchnicowego, czyli oczyszczenie zęba z próchnicy. Jeśli proces zapalenia jest mocno zaawansowany i doszło do nieodwracalnych zmian w obrębie miazgi, konieczna będzie endodoncja. Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach leczenie kanałowe jest jedynym sposobem uratowania zęba. Lekarz – stomatolog może również podjąć decyzję o podaniu antybiotyku, aby złagodzić ból. Farmaceutyk nie rozwiązuje jednak bezpośredniej przyczyny problemu, dlatego leczenie stomatologiczne zawsze jest koniecznością. Jego zaniechanie może prowadzić do różnych powikłań takich jak martwica, torbiele i ropnie, które będą już wymagały interwencji chirurga- stomatologa. Dlatego umów się na wizytę lekarską online w Teledok.