wtorek, 30 sierpień 2022 09:19

Wszywka alkoholowa pomaga przetrwać najgorsze

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Wszywka alkoholowa – Warszawa Wszywka alkoholowa – Warszawa pixabay

Wszywka alkoholowa, to bardzo skuteczny środek wykorzystywany w leczeniu alkoholizmu. Zerwanie z uzależnieniem nie jest łatwe, wymaga czasu.

Wychodzenie z alkoholizmu jest procesem i nie dzieje się z dnia na dzień podobnie jak proces, który doprowadził do uzależnienia.  Powrót do nowego życia bez nałogu wymaga przepracowania problemów, które były źródłem nadużywania alkoholu i nauczenia się radzenia sobie z nimi w inny sposób aniżeli ucieczkę w nałóg.

Co to jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa obecnie jest implantowana osobom uzależnionym pod nazwą Disulfiram WZF. Disulfiram jest lekiem, który działa jako bloker alkoholowy. Jest jednym z najstarszych środków farmakologicznych stosowanych w leczeniu alkoholizmu.

Jako środek, który jest „skutecznym odstraszaczem alkoholu” został rozpoznany już w 1937r.

Nie jest to cudowny środek, który rozwiąże problemy alkoholowe. Daje jednak wsparcie w utrzymaniu w trzeźwości. Jego zaaplikowanie, jak i usuniecie jest podyktowane wolą pacjenta, zatem, utrzymanie trzeźwości zależy od samej osoby uzależnionej. 

Jak działa wszywka alkoholowa

Disulfiram działa w ten sposób, ze wywołuje ostrą reakcję w organizmie pacjenta po spożyciu alkoholu. Skuteczność działania wszywki jest spowodowana tym, iż alkoholik po wypiciu nawet niewielkiej dawki alkoholu doświadcza wielu nieprzyjemnych objawów. Reakcja organizmu jest natychmiastowa, a dyskomfort, z którym musi zmierzyć się alkoholik jest dla niego nie do zniesienia.

To ważne, gdyż dzięki natychmiastowej reakcji osoba pijąca jest w pełni świadoma konsekwencji, które ją spotkały. Reakcja organizmu nie jest także chwilowa. Skutki złego samopoczucia mogą potrwać od 10 - 12 godzin. 

Można do nich zaliczyć m/in.: silne mdłości, ból, zawroty głowy, poty, lęki, duszności, wymioty, przyspieszenie rytmu serca.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że wszywki nie trzeba ostro zapijać, aby doświadczyć jej bezwzględnego działania. Disulfiram uruchamia się nie tylko na mocne alkohole, wywołuje reakcję także po spożyciu piwa, cydru, słodyczy nadziewanych alkoholem, a nawet niektórych leków opartych na niskiej dawce alkoholu.

Zalety wszywki alkoholowej

Esperal (dawna nazwa tego leku, choć wycofana - nadal pamiętana i kojarzona mocniej niż prawidłowa) działa nieprzerwanie przez około 12 miesięcy. Jest świetnym wyborem w procesie leczenia uzależnienia stosowanym bezpośrednio po przeprowadzonej detoksykacji alkoholowej.

Daje pacjentowi szansę na wytrwanie w trzeźwości i świadomą walkę z nałogiem. Najlepiej sprawdza się w połączeniu z innymi metodami: pod okiem specjalistów (terapia motywacyjna, behawioralna, grupy wsparcia).

Gdzie umieszczany jest implant (wszywka alkoholowa)

Disulfiram na ogół implantuje się w pośladek -  podpowięziowo. Pacjent musi być absolutne trzeźwy przez min. 24 godzin przed zabiegiem, który jest przeprowadzany za jego  pełną zgodą.

Każde opakowanie leku zawiera 10 tabletek. Dawka, która zostanie zaimplantowana jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta i zależna od jego wagi.

Zabieg trwa około 30 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest przeprowadzany w specjalnie przystosowanym gabinecie chirurgiczno-zabiegowym. Wszywka alkoholowa – Warszawa jest implantowana w ośrodku ambulatoryjnym w Ożarowie Mazowieckim.

Pacjent nie odczuwa dyskomfortu, jest w stanie samodzielnie powrócić do domu.