poniedziałek, 26 lipiec 2021 15:27

Zakładanie trawnika – krok po kroku

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
zakładanie trawnika zakładanie trawnika

Zakładanie trawnika poprzez wysiew należy przeprowadzać wiosną lub jesienią. Dostępne od kilku lat nasiona trawy samozagęszczającej mocno ułatwiają zadanie, jednak aby w pełni się ona powiodło, należy przeprowadzić je starannie. Jak przebiega zakładanie trawnika krok po kroku?

 

Przygotowanie podłoża

Jednym z największych wrogów pięknej trawy są chwasty. Przed przystąpieniem do zakładania trawnika należy dokładnie oczyścić z nich podłoże. Niechcianych intruzów trzeba usuwać wraz z korzeniami, aby nie odrastały. Dodatkowo warto zastosować selektywny środek chwastobójczy.

Poprawa struktury gleby

Glebę należy przekopać widłami na głębokość około 20 cm. Jeśli wcześniej znajdowała się na niej murawa, ona również wymaga usunięcia. Gliniaste podłoże może wymagać rozluźnienia przy pomocy jasnego torfu lub piasku. Z kolei zbyt piaszczyste potrzebuje próchnicy bądź dodatku specjalnego podłoża z zawartością torfu. Optymalne warunki wzrostu zapewni lekko kwaśny odczyn pH.

Zabezpieczenie przeciw kretom

Aby praca nie poszła na marne, zakładanie trawnika można poprzedzić zabezpieczeniem podłoża przeciw kretom. Pomocna w tym będzie specjalna siatka umieszczona na głębokości około 10 cm, którą następnie należy przysypać warstwą gleby.

Wyrównywanie podłoża

Większe grudki gleby mogą wymagać rozbicia przy pomocy grabi. Gdy będzie ona już wystarczająca rozluźniona, czas na ubicie. Na mniejszym trawniku można tego dokonać stopami, większy będzie raczej wymagał użycie walca ogrodowego. Później ziemia powinna odczekać kilka dni, aby prawidłowo osiąść. Zbyt luźne podłoże może doprowadzić do wypłukania nasion w razie opadów.

Wyszywanie trawnika

Zakładanie trawnika kończy się najprzyjemniejszą czynnością, czyli wysiewem. Obecnie najlepiej skorzystać z nasion trawy samozagęszczającej, która poprzez kłącza rozrasta się również na boki, jest odporna na deptanie, lepiej radzi sobie z trudnymi warunkami i ma zdolność do samoregeneracji. Trawnik należy wysiewać krzyżowo, czyli wzdłuż, a następnie w poprzek. Na koniec nasiona wymagają przysypania dodatkową warstwą gleby, aby nie zostały zdmuchnięte przez wiatr. Teraz trawnik potrzebuje regularnego podlewania, by podłoże pozostawało lekko wilgotne i dwóch tygodni na wzrost.

Więcej porad dotyczących zakładania i pielęgnacji trawnika można znaleźć na stronie: Lovethegarden.com.