Czysta, bieżąca woda wykorzystywana jest do spożywania, zasilania instalacji sanitarnych czy podlewania ogrodu, jednak nie zawsze zapewnia ją przyłącze wodociągowe. Kiedy własna studnia jest opłacalna?
Wiercenie studni a sprawy formalne
Własna studnia ma niepodważalne zalety, dlatego jeśli działka posiada przyłącze wodociągowe wciąż warto zdecydować się na wiercenie studni i czerpanie z niej wody do celów gospodarczych. Instalacja studni głębinowej to przede wszystkim kwestie ekonomiczne – studnia przygotowana przez h2odwiert.pl to niezależność od sieci wodociągowej, a więc od związanych z dostawcą awarii, podwyżek cen i wody wątpliwej jakości.
Woda pobierana ze studni jest darmowa niezależnie od potrzebnej ilości, a jedyny koszt to koszt instalacji studni i koszt zużycia prądu zasilającego pompę. Trzeba jednak pamiętać, że wiercenie studni wymaga dopełnienia niezbędnych formalności – zamiar budowy studni należy zgłosić do starostwa powiatowego (studnia o głębokości do 30 metrów, pobór docelowy do 0,5 m3). Wywiercenie studni we właściwym miejscu wymaga przygotowania i znajomości terenu, dlatego niezbędna jest wizyta geodety, a brak innego rodzaju kanalizacji oznacza wybudowanie szamba.
Rodzaje studni – jaka studnię wybrać?
Własna studnia, szczególnie jeśli ma być trwała i służyć nie tylko do celów gospodarczo-budowlanych, to inwestycja na lata. Zarówno wiercenie studni, jak i instalacje studni głębinowych najlepiej zlecić profesjonalistom – firma studniarska znająca miejscowy układ warstw nośnych zadba o sprawny montaż studni, co pozwoli pobierać „czystą” wodę, a jednocześnie ograniczyć koszty budowy ujęcia wody. Dodatkowo warto też skonsultować się z właścicielami sąsiednich działek i rozeznać, jakie rodzaje studni sami wybrali.
Najbardziej popularne są studnie wiercone, czyli trwałe i mniej podatne na zanieczyszczenia studnie, które spełniają potrzeby gospodarstwa domowego. Wykonywane przy pomocy wiertnic mogą czerpać wodę nawet z kilkudziesięciu metrów głębokości. Tradycyjny wybór to studnia kopana, czyli studnia zabezpieczona betonowa cembrowiną, z kolei, gdy zależy nam jedynie na wodzie wykorzystywanej do celów gospodarczych, najtańsza opcja to studnia abisyńska – wąskorurowa studnia pozwalająca czerpać wodę z głębokości do 7 metrów.