wtorek, 03 listopad 2020 18:05

Pierwszy dzień w przedszkolu - jak się do niego przygotować?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Pierwszy dzień w szkole Pierwszy dzień w szkole Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Pierwszy dzień w szkole to duże przeżycie nie tylko dla dziecka, ale również dla obojga rodziców malucha. Pierwsze odczucia to zazwyczaj podekscytowanie. Matki często czują, że radość z pójścia malucha do szkoły po jakimś czasie przeradza się w rozpacz. Jak przygotować do tego dnia zarówno dziecko, jak i siebie? Sprawdź nasze wskazówki.  

 

Pierwsze chwile w szkole są różnie odbierane - są rodzice, którzy nie mogą doczekać się, gdy ich dziecko pójdzie do szkoły, są również i tacy, którzy bardzo mocno przeżywają tę chwilę. To również trudny czas dla dziecka – zostaje ono samo na kilka godzin z często zupełnie obcymi sobie ludźmi. Dodatkowo panie, opiekujące się dziećmi muszą skupiać się na całej grupie, a nie na jednym dziecku. Dla maluchów, które po raz pierwszy idą do przedszkola może okazać się to wielkim szokiem.  

Jak przetrwać rozłąkę?

Wiele dzieci ma duże problemy z adaptacją do nowych warunków. Trudności mogą występować nawet przez kilka pierwszych tygodni. Inny rytm dnia, zmiana otoczenia, inne zabawki czy jedzenie mogą skutecznie odstraszać malucha przed przyjściem do przedszkola. Dla wielu dzieci to pierwszy kontakt z tak dużą liczbą dzieci na raz.  

Dziecko, które do tej pory przebywało jedynie ze znanymi mu ludźmi, w domu może doznać szoku. Często zdarza się również tak, że maluch po kilku dniach buntuje się i nie chce chodzić do placówki. Wówczas należy powtórzyć plan z pierwszego tygodnia adaptacji do nowej sytuacji – maskotki, zostawanie z maluchem, itp. Może wtedy uda się zachęcić dziecko do pozostawania w przedszkolu.  

Nawet jeśli wydaje się, że kłopoty minęły - mogą one niespodziewanie powrócić po chorobie lub dłuższej nieobecności dziecka w przedszkolu. Pamiętaj, że nie należy jednak ulegać dziecku, gdy nie chce pójść do przedszkola bez powodu. Jeśli będziesz zbyt pobłażliwa może okazać się, że dziecko coraz częściej będzie szukać takich sztuczek.  

Jak przygotować dziecko na rozstanie? 

Nie ma jednej złotej zasady na to, jak przygotować dziecko na rozstanie z kimś, z kim przebywa ono na co dzień. To, jak maluch zachowa się w chwili rozłąki zależy głównie od tego, jak je na to przygotowaliśmy. Dzieci mają różne charaktery - są maluchy, które już w domu płaczą, inne zalewają się łzami po drodze, a jeszcze inne - zachowują zimną krew, a kryzys przechodzą dopiero po kilku godzinach.  

Najważniejsze w procesie adaptacji są pierwsze dni malucha w przedszkolu. Im bardziej będziesz stanowczy/stanowcza tym dziecko lepiej poradzi sobie z rozstaniem i przyzwyczai się do nowej sytuacji.  

Z czasem, dziecko przyzwyczai się do nowej sytuacji i zacznie zostawać samo w przedszkolu bez większych oporów. Zdarza się nawet, że dzieci, które początkowo odmawiały pójścia do przedszkola, z czasem nie chcą z niego wychodzić.  

Za wszelką cenę warto więc zachować zimną krew i nie ulegać presji dziecka. To najlepszy sposób na to, aby maluch przyzwyczaił się do nowej sytuacji. Pamiętajmy również o niezwykle ważnej kwestii – maseczki wielorazowe i przyłbice ochronne to rzecz, którą powinniśmy mieć zawsze w pogotowiu.