Bardzo często wskazują one całkowicie różne, a nawet wykluczające się podejścia do lokowania pieniądza i obracania nim. Postaramy się jednak omówić kilka zagadnień, które zazwyczaj wszędzie się powtarzają i mogą dość mocno uprościć początki przygody z inwestowaniem.
Korzystaj rozsądnie z kapitału obcego
Kapitał obcy – na przykład pozyskany od zewnętrznego, prywatnego inwestora lub banku – bywa niezwykle atrakcyjnym finansowaniem inwestycji. Jest o wiele większy od środków, którymi dysponujesz; umożliwia lepsze lokowanie pieniędzy, a tym samym i wyższe zyski. Niestety sytuacji, kiedy inwestowanie za „nieswoje” pieniądze się opłaca, jest bardzo niewiele. Przed zaciągnięciem zobowiązania, należy oszacować potencjalny zysk i porównać go z ponoszonymi kosztami. Najlepszym przykładem jest tu kupno mieszkania pod wynajem za kredyt gotówkowy. Według analityków finansowych można się obecnie spodziewać stopy zwrotu rzędu 6%. Kiedy jednak RRSO kredytu sięga 12%, inwestycja staje się nieopłacalna. Drugą sytuacją, w której nie należy inwestować kapitału obcego, jest kupno agresywnych i wysoce ryzykownych produktów, które mogą szybko stracić wartość. Należą do nich:
- akcje giełdowe,
- Forex,
- surowce,
- waluty.
Ryzyko straty jest bardzo duże, co w przypadku inwestowania na kredyt będzie o wiele bardziej bolesne.
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego
To kolejne niezwykle ważne zagadnienie. Dywersyfikacja polega na inwestowaniu w różne instrumenty o różnym stopniu ryzyka. Nigdy nie powinno się bazować tylko na jednym produkcie – w przypadku krachu na rynku, stracisz cały kapitał. Proporcje są różne, w zależności od wysokości środków, doświadczenia w inwestowaniu oraz oczekiwanych zysków. Początkującym inwestorom zaleca się portfel dzielony 70/30, z przewagą nieryzykownych instrumentów:
- obligacji,
- lokat,
- funduszy.
Osoby doświadczone mogą zwiększyć procentowy udział akcji, walut czy surowców. Nawet inwestowanie w najbezpieczniejsze obecnie nieruchomości nigdy nie daje całkowitej gwarancji. Wystarczy zapoznać się z historią krachu na rynku USA w 2008 roku. Działki, domy czy nowe mieszkania w Ciechanowie będą atrakcyjną formą ulokowania kapitału, pod warunkiem, że niejedyną.
Nie ulegaj emocjom
To najczęściej popełniany błąd początkujących inwestorów. Wszystkie decyzje powinny być podejmowane na podstawie rzetelnych informacji oraz analiz, a nie emocji. Szczególnie dotkliwe może być uczucie strachu i dumy, które nie pozwolą zamknąć stratnej inwestycji, chociaż nic nie wskazuje na to, by miała kiedykolwiek przynieść zyski. Pojawia się też pułapka potwierdzenia, przez którą inwestor będzie racjonalizował swoją decyzję.
To trzy podstawowe zasady inwestowania. Ważne są także: stałe powiększanie swojej wiedzy, wzbogacanie doświadczeń i szukanie nowych możliwości. Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł będzie tego początkiem.
Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl