czwartek, 16 wrzesień 2021 17:08

Czeka Cię daleki wyjazd? Koniecznie sprawdź, jak wyrobić paszport!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
ile kosztuje paszport ile kosztuje paszport

Bez paszportu nie przekroczymy granicy niemal każdego państwa spoza obszaru Unii Europejskiej. Dokument ten jest bardzo ważny, jeżeli często podróżujemy służbowo.

Niestety nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że dokument paszportowy ma również termin ważności. Stąd też planując daleki wyjazd, warto spojrzeć, czy przypadkiem nie musimy ponownie wyrobić paszportu. Jak wygląda cała procedura i ile to kosztuje? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy wszystkie te elementy.

Gdzie wyrobić paszport?

W celu wyrobienia sobie paszportu, musimy udać się do dowolnego biura paszportowego. W całej Polsce znajdziesz ich ok. setkę, więc bez trudu zlokalizujemy ten, znajdujący się w najdogodniejszym dla nas miejscu. Tutaj jednak cenna uwaga! Możemy wybrać zupełnie dowolny punkt paszportowy, niekoniecznie musi to być ten najbliższy naszemu miejscu zamieszkania lub zameldowania. Pamiętajmy jedynie, że w tym samym miejscu musimy zgłosić się po odbiór gotowego dokumentu.

Jakie dokumenty paszportowe będą potrzebne?

Kolejna sprawa to formalności, które nierzadko przyprawiają nas o ból głowy. Na szczęście w przypadku paszportu, sytuacja nie wygląda tak tragicznie. Potrzebujemy przede wszystkim wniosek paszportowy, dowód osobisty, fotografię paszportową oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty paszportowej – o czym poniżej. To podstawowy zestaw dokumentów, bez którego praktycznie nic nie załatwimy. Do tego dochodzą ewentualne dokumenty potwierdzające nasz tytuł do uzyskania ulgi lub zniżki, np. z tytułu niepełnosprawności lub emerytury.

Koszt i termin wyrobienia paszportu

A teraz omówimy kolejną, bardzo ważną rzecz, a mianowicie to, ile kosztuje paszport. Niestety usługa wyrobienia paszportu nie jest bezpłatna. Bazowa kwota wynosi 140 zł. To od niej odliczane są odpowiednie zniżki lub ulgi. Te z kolei przysługują m.in. uczniom, studentom, osobom niepełnosprawnym, emerytom i rencistom. Na paszport trzeba czekać do 30 dni, co oznacza, że w przypadku nagłego wyjazdu, możemy zwyczajnie nie zdążyć z jego wyrobieniem. Co wtedy? Jedynym ratunkiem może okazać się wyrobienie tzw. paszportu tymczasowego, który wydawany jest w trybie przyspieszonym. Niestety minusem tego rozwiązania jest skrócona ważność dokumentu do zaledwie 12 miesięcy. Więcej informacji na temat paszportu oraz finansów, znajduje się w serwisie joblife.pl.