piątek, 01 październik 2021 15:57

Wózki bliźniacze, o czym musisz wiedzieć przed zakupem?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Wózki dla bliźniąt Wózki dla bliźniąt pixabay

Wózki dziecięce dostępne są w wielu wariantach do wyboru, nie brakuje też modeli pozwalających na przewożenie dwójki dzieci. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się wózki bliźniacze. Rozwiązanie to będzie idealne dla osób mieszkających w blokach, zmuszonych do wnoszenia wózka po schodach.

 

Spacerówki dla bliźniaków mogą być używane już od samego początku, jeśli umożliwiają rozkładanie siedziska do pozycji leżącej. Stają się odpowiednie zarówno dla noworodka, jak i niemowlaka. Poszczególne modele wózków bliźniaczych różnią się przede wszystkim konstrukcją i sposobem montowania siedziska. Więcej na https://gweb.pl/szkola

Jakie wyróżnia się rodzaje wózków bliźniaczych i czym kierować się przy ich wyborze?

W zależności od wybranego rodzaju wózka bliźniaczego, będzie można przewozić w nim dziecko w inny sposób. Wózki dla bliźniąt typu “jeden obok drugiego” są cenione za bezproblemowe manewrowanie i podbijanie na wzniesieniach. Dzieci znajdują się obok siebie, przez co mają ze sobą stały kontakt, ułatwia to też rodzicom dostęp do maluszków. Minusem tego typu wózków jest to, że są szerokie, przez co zajmują sporo miejsca i mogą pojawić się trudności z mieszczeniem się w niektórych przejściach. Wadą może być też wzajemne przeszkadzanie sobie dzieci, szczególnie gdy jedno jest zmęczone i potrzebuje drzemki, a drugie szuka kontaktu i chce się bawić.

Kolejną opcją do wyboru są wózki dla bliźniąt typu “jeden za drugim”, które mają kompaktowe wymiary i mieszczą się nawet w małych drzwiach i wąskich przejściach. Do zalet zaliczyć można też łatwą obsługę, brak problemu z przeszkadzającymi sobie wzajemnie dziećmi. Trzeba jednak liczyć się z tym, że tylko jedno dziecko będzie widzieć dobrze drogę przed sobą, bo drugiemu pozostaje obserwowanie pleców bliźniaka. Minusem może być też długość wózka. Istnieje spore ryzyko, że wózek nie zmieści się w windzie. Wadą będzie też mniejsza skrętność kół, co utrudnia podbijanie pod krawężniki. Manewrowanie takim wózkiem nie jest zbyt łatwe. Rodzic ma też trudniejszy dostęp do drugiego dziecka znajdującego się w tyle.

Przy wyborze wózka bliźniaczego należy mieć na uwadze jego wagę i stabilność. Jeśli będzie zbyt ciężki, to utrudni to jego użytkowanie. Przenoszenie takiego wózka stanie się mocno problematyczne, szczególnie wnoszenie po schodach. Wymiary wózka także mają znaczenie. Trzeba zwrócić uwagę, aby mieścił się on w drzwiach i przejściach. Siedzisko wózka bliźniaczego powinno być wygodne, dobrze wyprofilowane, regulowane, wyposażone w wytrzymałe pasy bezpieczeństwa. Kolejną kwestią jest łatwe składanie wózka, aby po złożeniu nie zajmował zbyt wiele miejsca. Nie może zabraknąć również pojemnego kosza na zakupy. Sprawdzić powinno się też to, czy wózek został wzbogacony o przekładaną rączkę. Zaleca się wybierać wózki z dużymi, amortyzowanymi kołami, co ułatwi jazdę nawet po nierównościach.