czwartek, 13 maj 2021 09:58

BHP - Obowiązki zakładu pracy

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
buty robocze buty robocze pixabay

Zatrudnianie pracowników to szereg obowiązków i formalności, jakich musi dopełnić pracodawca.

 

To zakład pracy odpowiada za stan bezpieczeństwa i higieny pracy, a tym samym jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków do wykonywania obowiązków zawodowych. Pracodawca powinien przeprowadzić szkolenie z zakresu BHP, a w niektórych przypadkach udostępnić środki ochronne takie jak buty robocze zapobiegające uszkodzeniom chemicznym i mechanicznym czy rękawice ochronne. Jakie obowiązki w zakresie BHP ma pracodawca? Dlaczego odpowiednia odzież robocza jest tak ważna?

BHP – jakie obowiązki ma pracodawca?

Zakład pracy ma obowiązek dbać o ochronę zdrowia i życia pracowników zapewniając bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Przepisy BHP jednoznacznie wskazują obowiązki pracodawcy określając, jakie działania należy podjąć w celu zapewnienia pracownikom odpowiedniego środowiska pracy.

BHP w firmie dotyczy przede wszystkim organizacji pracy w taki sposób, aby jej warunki były bezpieczne i higieniczne – należy dbać o przestrzeganie zasad BHP i reagować w razie jakichkolwiek uchybień. Bezpieczeństwo i higiena pracy musi być dostosowywana do zmieniających się warunków z uwzględnieniem spójności prowadzonej w tym zakresie polityki. Celem jest ciągłe zwiększanie poziomu ochrony pracowników, tak aby zapobiegać chorobom zawodowym i wypadkom przy pracy. Każdy pracownik powinien zostać poinformowany, jakie zagrożenia mogą pojawić się na danym stanowisku pracy i mieć dostęp do odzieży roboczej BHP.

Bezpieczeństwo i higiena pracy a odzież robocza

Odzież robocza BHP określana także jako odzież ochronna to specyficzny rodzaj odzieży przeznaczony dla określonych grup zawodowych, gdzie istnieje ryzyko zabrudzeń albo uszczerbku na zdrowiu. To pracodawca odpowiada za zapewnienie odpowiednich warunków pracy, dlatego w jego gestii leży również zakup odzieży BHP dopasowanej do specyfiki prowadzonej działalności. Zawody wymagające stosowania odzieży ochronnej regulują przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, a wśród nich można znaleźć między innymi pracowników budowlanych, lekarzy, ogrodników, mechaników czy pracowników gastronomii.

Na odzież BHP składają się: spodnie i buty robocze, odzież wierzchnia, na przykład kamizelki i koszule, rękawice oraz osłona twarzy, na przykład okulary ochronne. Zakup odzieży roboczej powinien być dobrze przemyślany, ponieważ zabezpiecza ona pracownika nie tylko przed zabrudzeniem, ale często także przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami albo czynnikami potencjalnie zagrażającymi zdrowiu lub życiu. Istotnym elementem wyposażenia BHP są buty robocze, które muszą zapewniać komfort użytkowania jednocześnie dbając o bezpieczeństwo pracy. Odporne obuwie ochronne to buty wykonane ze skóry, gumy, PCV, a nawet zamszu przeznaczone do wykonywania prac fizycznych – specjalna konstrukcja zabezpiecza stopy przed uszkodzeniami chemicznymi i mechanicznymi oraz czynnikami atmosferycznymi takimi jak wilgoć i wysoka lub niska temperatura. W przypadku butów BHP możliwe jest doposażenie obuwia we wkładki przeciwgrzybiczne czy ochraniacze na kostki.