czwartek, 29 październik 2020 12:25

Idealna włóczka na czapki

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
kolorowe włóczki kolorowe włóczki

Jesienne wieczory to czas, który można wykorzystać na dzierganie czapek i szalików dla wszystkich bliskich i znajomych. Zanim jednak zabierzesz się za mozolne przerabianie kolejnych oczek, najpierw dowiedz się jaką włóczkę wybrać na idealną czapkę. Jak możesz się domyślić nie każda dostępna w sklepie włóczka będzie odpowiednia na ciepłe zimowe wyroby.

 

Wygląd

Większość kobiet w pierwszej kolejności zwraca uwagę na wygląd włóczek. Nie jest to niczym specjalnym zważywszy na to, że jest to część garderoby bardzo rzucająca się w oczy. Jeśli jednak chodzi o wygląd to nie ma żadnych ograniczeń. Możesz wybierać do woli zarówno wśród kolorów jak i struktur.

Grubość

Jak można się spodziewać im włóczka grubsza tym cieplejsza. Jest to prawdą, choć nie do końca. O tym jak osoba nosząca czapkę będzie się w niej czuła decyduje nie tylko grubość nitki ale przede wszystkim jej skład. Są włóczki o średniej grubości nici a równocześnie bardzo ciepłe. Są też takie, których grubość ma niewielki wpływ na utrzymanie ciepła.

Skład

Jeśli czapka ma być ciepła musi mieć w sobie wełnę. Wełna, niezależnie od tego, czy będzie to wełna owcza, z alpaki, wielbłąda czy merynosa, sprawia, że wyroby są ciepłe. Nie oznacza to, że wybrana na czapkę włóczka musi zawierać 100% wełny, a wręcz przeciwnie. Naturalne wełny mogą być gryzące, co sprawia, że czapki nosi się bardzo niekomfortowo. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem są kolorowe włóczki mieszane składające się z wełny i dodatków sztucznych takich jak akryl czy poliamid. Zawarta w nich wełna grzeje, a włókna sztuczne nadają włóczce delikatności. Poza włóczkami zawierającymi wełną w sklepach można kupić także włóczki zawierające bawełnę. Nie są one najlepszym materiałem na czapki, ale warto o nich pamiętać, kiedy zamierzasz zrobić dekoracyjny szal lub chustę na jesienne dni.

Alergia

Choć najlepszą włóczką do robienia czapek jest ta z dodatkiem naturalnej wełny, należy pamiętać, że nie każdy może jej używać. Wełna może powodować objawy alergiczne o czym należy pamiętać. Jeśli włóczki z dodatkiem wełny nie sprawdzają się, wówczas trzeba postawić na te, które jej nie zawierają. Do wyboru są włóczki z włókien sztucznych a także włóczki mieszane, gdzie zamiast wełny dodawana jest bawełna.

Jesienne, długie wieczory to idealny czas na wypróbowanie swoich sił w dzierganiu. Możesz zacząć swoją przygodę z tym rodzajem rękodzieła robiąc sobie i bliskim czapki. Wybierając włóczkę na nie pamiętaj, aby zawierała w sobie choć niewielką domieszkę wełny. Zwróć też uwagę na to, aby nie gryzła. Gryząca czapka, choć najpiękniejsza prawdopodobnie nie będzie noszona.