Buty ochronne - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Buty ochronne muszą być oddychające i wygodne. W medycynie, w obuwiu i stroju medycznym chodzi się praktycznie przez cały dzień. W związku z tym, buty nie mogą w żadnym wypadku uciskać i obcierać stopy. Wyróżnia się kilka podstawowych modeli ochronnych butów dla pracowników służby medycznej takich jak: trzewiki, półbuty czy klapki. Różnią się one parametrami, właściwościami jak również swoim zastosowaniem. Buty ochronne są wyposażone w podnoski wytrzymujące siłę nacisku, której wartość wynosi 100 J i mogą one chronić stopy przed siłą 10 kN ściskania.
Kupując buty ochronne do pracy w placówkach medycznych trzeba dobrać je pod względem kilku kluczowych czynników. Wszystko zależy od formy wykonywanej pracy - czy pracuje się na ratunkowym oddziale czy w takiej formie, że trzeba wychodzić również na zewnątrz poza budynek szpitala. Ponadto należy także uwzględnić czy wykonując zawodowe obowiązki coś może spaść na nogę lub zachlapać krwią, a nawet innymi fizjologicznymi płynami, które nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu ze skórą. Wiele osób ma także problemy ze stopami cierpiąc przykładowo na odcisku albo haluksy. Dodatkowo, wybrane zawody medyczne cechują się także tym, ze pracownik musi też biegać, np. do miejsca wypadku, spiesząc się na oddział w razie natychmiastowego wezwania na skutek pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta.
Źródło: https://www.medhoodie.pl/blog/
Reasumując, wybór ochronnego obuwia sprowadza się do określenia występujących niebezpieczeństw, warunków pracy, na które pracownik jest skazany każdego dnia. W zamkniętych pomieszczeniach dla wygody i lepszej cyrkulacji powietrza zaleca się stosowanie półbutów. Chodząc z danym ochronnym obuwiu trzeba odczuwać ochronę oraz komfort na jak najwyższym poziomie.