piątek, 25 marzec 2022 18:43

Z czego powstają soczewki?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
rodzaje soczewek rodzaje soczewek pixabay

Soczewki kontaktowe z każdym rokiem zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Przemawia za tym przede wszystkim wygoda i brak ograniczeń, które pojawiają się chociażby w przypadku korzystania z okularów korekcyjnych.

Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, w jaki sposób powstaje ten produkt oraz jakie surowce wykorzystywane są podczas tego procesu. Jakie rodzaje soczewek dostępne są na rynku oraz z czego zostały one wykonane?

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe w głównej mierze wykorzystywane są do korygowania wad wzroku, choć mogą one pełnić również funkcje opatrunkowe lub kosmetyczne. Z uwagi na ich zastosowanie wyróżnić można soczewki:
• sferyczne,
• toryczne,
• multifokalne.

Najczęstsze zastosowanie znajdują soczewki sferyczne, które świetnie sprawdzają się do korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności. Z kolei toryczne przeznaczone są dla osób zmagających się z astygmatyzmem. Wybór soczewek multifokalnych, zwanych progresywnymi jest korzystny dla korekcji widzenia z daleka i bliska.

Dodatkowo soczewki podzielić można z uwzględnieniem czasu, przez który mogą być one noszone. Wyróżniamy w tym przypadku takie rodzaje soczewek, jak: jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne.

Materiał, z którego wykonane są soczewki

Poszczególne rodzaje soczewek różnią się od siebie także zastosowanym przy ich produkcji materiałem. Najczęściej spotkać się można z soczewkami miękkimi, które posiadają elastyczną strukturę materiału, dzięki czemu dobrze dopasowują się do oczu. Wśród soczewek miękkich wyróżnia się soczewki hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się bardzo wysoką delikatnością i miękkością, jednak po dłuższym okresie korzystania, mogą one stać się mniej komfortowe w noszeniu. Dlatego też soczewki silikonowo-hydrożelowe uzyskują nad nimi pewną przewagę. Przepuszczają bowiem do oczu więcej tlenu, przez co korzystanie z nich jest bardzo komfortowe i bezpieczne.

Najlepszy materiał do produkcji soczewek

Niezależnie od rodzaju soczewki, materiał, z którego została ona wykonana powinien charakteryzować się biokompatybilnością, dobrymi właściwościami optycznymi, odpowiednimi właściwościami mechanicznymi, zdolnością do przepuszczania cząsteczek tlenu oraz dobrą zwilżalnością powierzchni.

Miękkie soczewki wykonuje się z materiałów polimerowych, bazujących na materiale HEMA. W zależności od modyfikacji polimeru, materiały mogą być jonowe lub niejonowe. Dostępne na rynku soczewki najczęściej obecnie wykonane są z materiałów hydrożelowych.

Chcąc dokonać zakupu wysokiej jakości soczewek, których materiał wykonania zagwarantuje użytkownikowi komfort i bezpieczeństwo użytkowania, a także wysoką trwałość, należy dokonywać zakupu w sprawdzonych miejscach. Takim bez wątpienia jest acuvue.pl. Marka dostarcza najlepsze rozwiązania z branży optycznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w poprawianiu jakości widzenia ludzi na całym świecie. Znalazła uznanie zarówno u szerokiego grona klientów, jak również specjalistów. Soczewki wysokiej są gwarancją zadowolenia.