środa, 08 marzec 2023 18:07

Test na ojcostwo – co warto wiedzieć?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
badania na ojcostwo badania na ojcostwo mat.prasowe

Życie pisze różne scenariusze. Nie zawsze się jest na nie gotowym. Dużo zmian przynosi pojawienie się informacji o dziecku. Niekiedy z różnych przyczyn zachodzi konieczność wykonania testów na ojcostwo.

Na czym dokładnie polega test na ojcostwo? Co warto wiedzieć na ten temat i z jakimi kosztami trzeba się liczyć chcąc go wykonać?

Jak wykonuje się test na ojcostwo?

badania na ojcostwo to dalej często temat dość kontrowersyjny i tabu. Dzieje się tak z uwagi na to, że najczęściej kojarzone są one ze sprawami sądowymi mającymi na celu ustalenie ojcostwa w związku z alimentami. Jednak wykonuje się je nie tylko wtedy. Mogą one być pomocne np. w odnajdywaniu zaginionych członków rodziny.

Test na ojcostwo można przeprowadzić w laboratorium lub zamówić go do domu. Wówczas otrzymuje się zestaw, przy pomocy którego można pobrać próbki potrzebne do przeprowadzenia badania. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż powoduje ono znacznie mniej stresu. Pobrane w ten sposób próbki odpowiednio się zabezpiecza, a następnie wysyła do certyfikowanego laboratorium, gdzie przeprowadzany jest test na ojcostwo.

Jak przebiega badanie na ojcostwo i jaka jest jego cena?

Po prawidłowym pobraniu próbek do testu na ojcostwo laboratorium przeprowadza badania. Warto tutaj zaznaczyć, że otrzymane testy pozwalają na 100% wykluczenie ojcostwa i potwierdzenie go w 99,99%. Pokrewieństwo jest ustalane w czasie badania, które bazuje na porównywaniu profili genetycznych obu osób, u których ma być potwierdzone lub wykluczone pokrewieństwo. Decydując się na przeprowadzenie takiego badania, należy postawić na certyfikowane laboratorium, które działa zgodnie z przyjętymi standardami. Dzięki czemu usługa będzie na najwyższym poziomie. Z reguły wyniki takiego badania przychodzą pocztą po kilku dniach. Często zadawanym pytaniem jest to dotyczące kosztów takiej usługi. Szukając informacji pod hasłem – test na ojcostwo cena – można dowiedzieć się, że tego typu usługa kosztuje od 600 zł. Ostateczny koszt zależy od rodzaju wykonywanego testu, ilości osób, które są objęte badaniem, a także ilości markerów, które są brane pod uwagę w badaniu DNA. W celu ustalenia ostatecznej ceny, zawsze warto skonsultować się z wybranym laboratorium, gdzie zostaną podane wszelkie informacje dotyczące kosztów, ale i samej usługi badania DNA pod kątem ustalenia ojcostwa. W czasie rozmowy warto dopytać do dokładnie wchodzi w cenę, a także jaki jest czas oczekiwania na wyniki badania DNA.

test na ojcostwo - wymaz z policzka

test na ojcostwo - wymaz z policzka