piątek, 18 grudzień 2020 18:23

Skąd bierze się bezsenność i w jaki sposób można ją wyleczyć?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Leczenie bezsenności Leczenie bezsenności

Sen jest niezwykle ważnym elementem naszego rytmu dobowego. To właśnie podczas snu, nasz organizm się regeneruje a mózg zapisuje wszystkie ważne i istotne informacje.

Zaburzenia snu, takie jak bezsenność bardzo mocno odbijają się nie tylko na naszym codziennym samopoczuciu, ale także i na zdrowiu. Co powoduje bezsenność i co zrobić, by znów cieszyć się przyjemnym i regenerującym snem?

Stresujący tryb życia, czyli główna przyczyna bezsenności

Stres jest naturalnym elementem naszego życia, jednakże jego zbyt duża ilość bardzo negatywnie wpływa na działanie całego organizmu. Co więcej, długotrwały i silny stres, może powodować różne schorzenia, takie jak nerwice, fobie lękowe, depresję, czy właśnie bezsenność. Problemy ze snem są niezwykle męczącą i wyniszczającą przypadłością, ponieważ organizm, jak i psychika regenerują się podczas nocnego odpoczynku. Bezsenność objawia się problemami z ciągłością snu (stałe i regularne przebudzenia), jakością  (brak głębokiego snu), a także trudami z zaśnięciem. Warto zaznaczyć, że problemy ze snem mają zazwyczaj podłoże psychiczne, dlatego tak często bezsennością zajmują się psychoterapeuci. Okazuje się, że często już psychoterapia jest w stanie znacząco poprawić jakość snu, ponieważ przepracowanie stresujących momentów i sytuacji z naszego życia, pozwala odprężyć się zarówno psychice, jak i organizmowi.

Gdzie szukać pomocy w przypadku bezsenności?

Wiele osób próbuje pokonać bezsenność na własną rękę, np. poprzez stosowanie środków nasennych. To droga na skróty, która nie rozwiązuje problemu, tylko jeszcze go pogłębia. Jest to leczenie objawów, a nie samej choroby dlatego też psychoterapia, która dopiero wtedy połączona jest z farmakologią daje zadowalające i przede wszystkim trwałe rezultaty. Dlatego też, jeżeli szukasz pomocy z pogłębiającą się bezsennością, to psychoterapia w https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/bezsennosc-rozpoznanie-i-leczenie/ jest najlepszym rozwiązaniem.