poniedziałek, 01 sierpień 2022 09:50

Siemię lniane i jego wykorzystanie w kuchni

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
właściwości lecznicze siemienia lnianego właściwości lecznicze siemienia lnianego pixabay

Siemię lniane to nasiona lnu, które zawierają wiele ważnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Te brązowe, małe i spłaszczone ziarenka są neutralne w smaku, a w połączeniu z wodą tworzą galaretkę.

Dzięki właściwościom żelującym siemię lniane wykorzystuje się w kuchni głównie do zagęszczania potraw. A co właściwie daje nam spożywanie ziaren lnu?

Siemię lniane i jego lecznicze właściwości

O właściwościach leczniczych siemienia lnianego wiemy coraz więcej. Te niewielkie nasionka mają ogromny wpływ na nasz organizm. Włączone do codziennej diety, usprawnią pracę naszych jelit i pomogą nam na bieżąco oczyszczać organizm ze szkodliwych toksyn. Siemię lniane chroni też przed problemami z cholesterolem, może też korzystnie wpływać na stan górnych dróg oddechowych. Jak więc dodać je do codziennej diety?

Siemię lniane jako zagęstnik

Siemię lniane z racji tego, iż wykazuje działanie żelujące, jest świetnym zagęstnikiem. Możemy nim zagęścić sos, zupę czy gulasz, a także shake’a czy owocowe smoothie.

Siemię lniane jako zamiennik jajka

Siemię lniane to idealny zamiennik jajka w potrawach wegańskich. Siemię lniane zamiast jajka możemy wykorzystać, np. przy wypieku kruchego ciasta czy przy przygotowywaniu pasztetów bądź kotletów. Jedno jajko to odpowiednik jednej łyżki zmielonego siemienia lnianego wymieszanego z trzema łyżkami wody. Tak przygotowaną mieszankę należy wstawić przed dodaniem do ciasta bądź potrawy na około 20 min do lodówki.

Zaleca się kupowanie całych ziaren siemienia lnianego i samodzielne ich mielenie tuż przed spożyciem, ponieważ zawarte w nich wielonienasycone kwasy tłuszczowe stosunkowo szybko jełczeją, co przyczynia się do utraty ich właściwości odżywczych. Siemię możemy mielić w młynku do kawy bądź blenderem. Jednak musimy uważać, by nie mielić ziaren zbyt długo, ponieważ wytrąci się tłuszcz, który zmieni konsystencję siemienia, a to z kolei spowoduje osłabienie jego wiążących właściwości.

Siemię lniane jako panierka

Siemię lniane zarówno w formie ziarenek, jak i w formie mielonej to świetny dodatek do panierki. Siemię lniane można również stosować samodzielnie jako panierkę.

Siemię lniane jako dodatek do potraw

Siemieniem lnianym możemy posypać sałatkę czy kanapkę, a także przyozdobić zupę krem czy warzywną tartę. Ziarenka siemienia możemy dodać także do sezamek bądź przygotować z nich oraz z miodu bądź syropu z agawy ciasteczka siemieniowe.

Czy warto zatem spożywać siemię lniane?

Jak widać powyżej, sposobów na wykorzystanie siemienia jest bardzo dużo. Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni zachęcamy Cię do wypróbowania siemienia w różnych postaciach i znalezienie dla siebie najlepszej formy jego przyjmowania. Przecież zdrowe odżywianie powinno być przyjemnością, a nie karą. Biorąc pod uwagę, jak wiele właściwości prozdrowotnych posiada siemię, serdecznie zachęcamy Cię do włączenia go do swojego codziennego jadłospisu – sklep Racjonalni posiada w swojej ofercie pożywną mieszankę wysokojakościowych superfoods (wśród których znajduje się również siemię lniane), dzięki której urozmaicisz z pewnością przygotowywane potrawy.