Czym jest alergiczny test krwi?
Test krwi na alergię sprawdza obecność przeciwciał zwanych immunoglobuliną E (IgE) we krwi. Przeciwciała to białka, które Twój układ odpornościowy wytwarza w odpowiedzi na szkodliwe substancje, takie jak wirusy lub bakterie. Jeśli masz alergię, Twoje ciało wytwarza IgE w odpowiedzi na alergen, nawet jeśli jest nieszkodliwy.
Typowe alergeny to:
- niektóre pokarmy lub składniki
- pyłki
- lateks
- jad niektórych owadów
- pleśń
- sierść zwierząt domowych
- niektóre leki.
Kiedy warto zrobić badanie krwi na alergię?
Badania krwi pod kątem alergii warto zrobić, kiedy cierpisz na:
- alergiczny nieżyt nosa (katar sienny), zwykle spowodowany alergią na pyłki, zwierzęta domowe lub pleśń,
- anafilaksja, która jest ciężką i czasami zagrażającą życiu reakcją alergiczną na niektóre pokarmy, użądlenia owadów lub inne alergeny,
- kontaktowe zapalenie skóry, spowodowane kontaktem z substancjami drażniącymi, takimi jak chemikalia, detergenty, trujące rośliny lub niektóre metale (np. alergia na nikiel).
Objawy alergii mogą też obejmować ból brzucha, kaszel, biegunkę, suchą skórę, wypryski, bóle głowy, pokrzywkę i obrzęk, kaszel, wymioty, duszności. Jeżeli zauważysz, że któryś z tych objawów pojawia się w określonych sytuacjach albo podczas kontaktu z konkretnymi czynnikami, powinieneś udać się na badania krwi pod kątem alergii.
Interpretacja wyników krwi online – łatwy sposób diagnozy
Jeżeli już zrobiłeś badania krwi pod kątem alergii, nie musisz iść z nimi do swojego lekarza. Wystarczy ich interpretacja przez medyka online. Interpretacja wyników badań online pozwoli nam zaoszczędzić czas i szybko zacząć leczenie. Konsultacje wyników badań online są prostym sposobem na diagnozę danej alergii. Lekarz podczas takiej konsultacji może nam też przepisać potrzebne leki.
Badania krwi pod kątem alergii to oczywiście nie jedyny rodzaj testów, jaki można w ten sposób zinterpretować. Dzięki konsultacjom możliwa jest też na przykład interpretacja morfologii online, wyników cholesterolu czy glukozy. Ponieważ taka wizyta online jest o wiele mniej czasochłonna niż wizyta w gabinecie stacjonarnym, to pacjenci o wiele chętniej wykonują badania.