piątek, 16 październik 2020 08:50

Drenaż limfatyczny - co musisz wiedzieć o masażu, zanim się na niego zdecydujesz?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Drenaż limfatyczny Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to masaż skutecznie poprawiający przepływ limfy oraz krwi. Zabieg ten z roku na rok zyskuje coraz to większą popularność, a to zasługa przede wszystkim spektakularnych efektów, które pozwala osiągnąć. Zabieg ten nie jest inwazyjny, nie wymaga również specjalnego przygotowania czy okresu rekonwalescencji. Co musisz wiedzieć o tym masażu, zanim się na niego zdecydujesz?

 

Spis treści:

 • Drenaż limfatyczny - przebieg zabiegu i możliwe techniki
 • Jakie efekty pozwala osiągnąć masaż limfatyczny?
 • Drenaż limfatyczny - jak często go robić?

Drenaż limfatyczny - przebieg zabiegu i możliwe techniki

Drenaż limfatyczny (masaż limfatyczny) jest zabiegiem fizjoterapeutycznym wykonywanym przez wykwalifikowanego masażystę. Celem tego zabiegu jest usprawnienie przepływu limfy i krwi. Masaż ten jest wykorzystywany m.in. w przypadku obrzęków zapalnych czy zastoinowych. Przed zabiegiem ważne jest pozbycie się wszelkiego rodzaju biżuterii, a także odsłonięcie miejsc, które będą poddawane zabiegowi. W tym celu pacjent ubierany jest w specjalny strój napełniany powietrzem. Terapia przeprowadzana jest na leżąco. W pierwszej kolejności rozpoczyna się od odblokowania węzłów. Istotne jest, w jakim kierunku wykonywany jest masaż. Przebieg drenażu limfatycznego w dużym stopniu zależy od części ciała, która poddawana jest zabiegowi. Można go wykonać na twarzy, nogach, brzuchu i rękach. Cena drenażu limfatycznego zależy od partii ciała poddawanej masażowi, a także konkretnej kliniki. Może więc wynosić od 500 do nawet 4000 złotych.

W drenażu limfatycznym wykorzystuje się trzy techniki:

 • rozcieranie - można je wykonać na trzy sposoby, ruchami posuwistymi, spiralnymi oraz kolistymi, 
 • głaskanie - celem głaskania jest przygotowanie skóry pacjenta do kolejnych technik, 
 • ugniatanie - pełni ważną rolę w drenażu limfatycznym, dzięki temu zostaje przepchnięta chłonka, a mięśnie rozluźnione. 

Jeśli chodzi o wskazania do zabiegu drenażu limfatycznego, zalicza się do nich:

 • cellulit, 
 • nadmierną otyłość,
 • niewydolność żylną, 
 • choroby stawów, w tym przede wszystkim choroba zwyrodnieniowa, 
 • zespół Raynauda, 
 • permanentne obrzęki różnych partii ciała. 

Jakie efekty pozwala osiągnąć masaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny pozwala pozbyć się obrzęków, które wynikają z siedzącego trybu życia, urazów czy zaburzeń układu krążenia, a także pozwala zapobiec powstawaniu kolejnych obrzęków. Po masażu skóra staje się gładsza, jędrniejsza i bardziej nawilżona, dzięki czemu zabieg ten sprawdzi się również w przypadku zmarszczek czy opuchlizny wokół oczu. Ponadto jest to skuteczna metoda w walce z wypryskami, stanami zapalnymi i cellulitem. Masaż limfatyczny poprawia działanie układu krwionośnego, detoksykuje tkanki oraz przyspiesza spalanie tłuszczu. Poleca się jego wykonywanie osobom, które chcą schudnąć. Drenaż pozytywnie wpływa zarówno na wygląd skóry, jak i zdrowie.

Drenaż limfatyczny - jak często go robić?

Efekty drenażu limfatycznego widoczne są już po pierwszym zabiegu. W wielu przypadkach zaleca się jednak powtórzenie zabiegu i wykonanie serii 3-6 masaży. Między zabiegami nie wystarczy kilka dni bądź tydzień przerwy - drenaż limfatyczny nie jest inwazyjny, niepotrzebna jest więc rekonwalescencja. Liczba potrzebnych zabiegów będzie zależeć m.in. od efektu, jaki chce osiągnąć pacjent oraz skali problemu. Aby ocenić stan skóry, przeprowadza się wizytę konsultacyjną. Drenaż limfatyczny to jedna z usług znajdujących się w ofercie Kliniki Miracki Warszawa. Jesteś zainteresowany/a masażem? Skontaktuj się ze specjalistami oraz poznaj szczegóły zabiegu!