czwartek, 22 październik 2020 08:47

Ból głowy? Wykonaj rezonans głowy! Badania diagnostyczne są bardzo ważne!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
rezonans magnetyczny rezonans magnetyczny

Bóle głowy mogą mieć różnorodne podłoże. Są one również niejednokrotnie objawami poważnych chorób.

 

Dlatego, kiedy pojawia się często ból głowy, warto wykonać odpowiednie badanie diagnostyczne. Jednym z takich badań jest rezonans głowy. Na czym dokładnie polega to badanie i kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny głowy?

Rezonans magnetyczny – co to za badanie

Rezonans magnetyczny to jedno z bezpieczniejszych badań diagnostycznych. Pozwala ono na sprawdzenie w nieinwazyjny sposób tego, co dzieje się wewnątrz organizmu. Zaletą tego badania jest to, że umożliwia ono badanie zarówno tkanek twardych, jak kości, jak i miękkich. Przy jego pomocy można badać między innymi stawy, serce, a także mózg.

W czasie badania wykorzystywane są właściwości magnetyczne wodoru znajdującego się w organizmie. Są one poddawane działaniu pola magnetycznego, przez co wysyłają fale o tej samej częstotliwości. Te fale odbierają znajdujące się w urządzeniu czujniki, a następnie są przetwarzane przez specjalistyczne oprogramowanie na obraz. Badanie to wykonywane jest w dwóch wersjach, podstawowej oraz z kontrastem. Cena badania zależy w dużej mierze od tego, jaka część ciała poddawana jest badaniu, a także, gdzie jest ono wykonywane. Przykładowo wpisując w wyszukiwarkę hasło „rezonans głowy cena” uzyska się informacje, że koszt takiego badania to ok. 450 zł.

Kiedy warto zdecydować się na wykonanie rezonansu magnetycznego głowy?

Rezonans jest badaniem zalecanym w diagnostyce wielu dolegliwości zdrowotnych. W przypadku głowy często zaleca się go po ciężkich urazach, gdzie istnieje podejrzenie, że doszło do urazu mózgu. Zleca się je także często przy silnych bólach głowy, aby móc określić ich przyczynę. Mogą to być bowiem migreny, ale także sygnały świadczące o tym, że na mózgu jest krwiak, rozwija się nowotwór, czy też są niedrożne żyły i tętnice szyjne, przez co mózg jest niedotleniony. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat diagnostyki z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego, sprawdź informacje na stronie: https://mridiagnostyka.pl/rezonans/.