Dlaczego Góra Ossona?
Skąd wzięła się nazwa wzgórza w Częstochowie? Od Henryka Sięgi-Osońskiego, założyciela i komendanta Ośrodka Szkolenia Szybowcowego. W 1945 roku otrzymał on od władz centralnych polecenie zorganizowania w Częstochowie Szkoły Szybowcowej. Zdecydował, że najlepszym miejscem do jego ulokowania będzie właśnie owo wzgórze. Wcześniej - w czasie okupacji - Niemcy wykorzystywali je jako swój poligon szybowcowy. Co ciekawe - wiele lat po zamknięciu szkoły szybowcowej - Osoński ufundował tablicę pamiątkową, którą można do tej pory oglądać na wzgórzu.
Góra Ossona przyciągała UFO?
Góra Ossona owiana jest tajemnicą, która do tej pory powoduje strach. Historii o dziwnych zdarzeniach w tym miejscu jest naprawdę wiele. Część z nich pochodzi nawet z okresu powojennego. To właśnie tutaj swego czasu można było podobno obserwować niezidentyfikowane obiekty latające i doświadczać różnego rodzaju zjawisk paranormalnych. Mieszkańcy opowiadali sobie historie o obiektach, które nagle wyłaniały się z ciemności i świeciły czerwonawym światłem.
Z Góry Ossona można podziwiać panoramę Częstochowy
Góra Ossona jest doskonałym punktem, z którego można podziwiać panoramę Częstochowy. Na pierwszym planie mamy przede wszystkim tereny należące do huty. Widać stąd również Jasną Górę, różne osiedla, a także kompleks lasów rozpościerający się między Częstochową, Kusiętami, Olsztynem i Porajem oraz Zamek w Olsztynie. Przy dobrej widoczności najodleglejszym punktem, który można dostrzec z tego miejsca jest... Babia Góra.
Góra Ossona w Częstochowie to nie tylko miejsce owiane tajemnicą i przyciągające poszukiwaczy przygód, ale także ważny punkt widokowy, oferujący piękną panoramę miasta i okolic. Choć tajemnice związane z tym miejscem nadal pozostają niewyjaśnione, przyciąga ono zarówno miłośników historii, jak i entuzjastów zjawisk paranormalnych.
źródło: czestochowa.naszemiasto.pl