wtorek, 09 kwiecień 2024 15:02

Spowodował śmiertelny wypadek w Częstochowie i dostał 10 lat więzienia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Za wypadek dostał 10 lat więzienia Za wypadek dostał 10 lat więzienia fot: pixabay

Karę 10 lat więzienia wymierzył w poniedziałek Sąd Rejonowy w Częstochowie 41-letniemu Adamowi W. W maju ubiegłego roku na autostradzie A1, będąc pod wpływem alkoholu i narkotyków, spowodował on wypadek drogowy, w którym zginęły dwie jadące z nim osoby.

 Kara łącza i okoliczności wypadku

Kara łącza to 10 lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdu. W poniedziałkowym wyroku sąd zobowiązał też W. do wypłaty nawiązek bliskim zmarłych i rannemu w wypadku oraz wpłaty na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Wyrok ma być podany do publicznej wiadomości. Orzeczenie nie jest prawomocne – zaznaczył sędzia Bogacz.

Okoliczności wypadku są tragiczne. 21 maja 2023 r. rano Adam W. wyjechał z Warszawy oplem vivaro, zabierając pięciu pasażerów. Wszyscy mężczyźni jechali do pracy w Szwajcarii. Jak ustaliła częstochowska prokuratura, która kilka tygodni temu poinformowała o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia, jeszcze przed wyjazdem pasażerowie zaczęli pić alkohol i zażywać narkotyki. W trakcie jazdy, w okolicach Łodzi, Adam W. także zaczął pić alkohol i zażywać kokainę. Jadąc autostradą A1 w okolicach miejscowości Wyrazów k. Częstochowy, W. rozpoczął manewr wyprzedzania audi i uderzył w to auto. Stracił panowanie nad oplem, który zjechał na pas rozdzielający i kilka razy koziołkował. Dwóch mężczyzn wypadło z kabiny opla i poniosło śmierć na miejscu. Inny pasażer doznał złamań i stłuczeń, a dwaj inni lekkich obrażeń ciała. Przeprowadzone po wypadku badania wykazały, że Adam W. miał w organizmie około 1,5 promila alkoholu, był też pod wpływem kokainy. Biegły z zakresu ruchu drogowego uznał, że przyczyną wypadku było niezachowanie przez kierującego oplem szczególnej ostrożności podczas manewru wyprzedzania oraz prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu i narkotyków. Ponadto z opinii wynika, że Adam W. przekroczył dopuszczalną prędkość wynoszącą 140 km/h – jechał 165 km/h.

Przesłuchany w śledztwie Adam W. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa, a w złożonych wyjaśnieniach opisał okoliczności wypadku. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie aresztował podejrzanego. W poniedziałek sąd przedłużył stosowanie tego środka zapobiegawczego. Adam W. był już wcześniej karany za posiadanie narkotyków i przestępstwa przeciwko mieniu. Przed aresztowaniem pracował jako robotnik budowlany.

źródło: życieczestochowy.pl