Czego się dowiesz:
- Jaki jest aktualny status prawny Huty Liberty w Częstochowie?
- Jakie działania naprawcze podejmuje zarząd Huty Liberty w odpowiedzi na kryzys finansowy?
- Jakie są przyczyny finansowych problemów Huty Liberty?
- Jakie kroki podjęto w celu negocjacji z wierzycielami huty?
- Jakie konsekwencje może mieć ogłoszenie upadłości Huty Liberty dla lokalnej gospodarki?
Problemy finansowe i reakcja zarządu
Zarząd Huty Liberty Częstochowa, przejętej przez spółkę Liberty w 2021 roku, stara się zapobiec likwidacji zakładu. Mimo wstrzymania produkcji pod koniec 2023 roku i wyczerpania się rezerw finansowych na wynagrodzenia, jak podkreślił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, zarząd wdraża plan naprawczy mający na celu odbudowę operacji produkcyjnych.
"Zakład wstrzymał produkcję, a rezerwy inwestora – zapewniające m.in. wynagrodzenia podczas postoju – wyczerpały się." - Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.
Status prawny i działania naprawcze
Sprawa upadłości jest w toku, a sąd ustanowił już tymczasowego nadzorcę. Mimo to, przedstawiciele huty podkreślają, że wierzyciel domagający się upadłości stanowi tylko niewielki ułamek ich zobowiązań. Rzecznik zakładu, Jacek Noszczyk, informuje, że udało się już dojść do porozumienia z większością wierzycieli, a obecnie trwają intensywne negocjacje dotyczące nowych dostaw mediów i materiałów potrzebnych do wznowienia produkcji.
"Huta gromadzi finanse i negocjuje umowy na dostawę mediów i materiałów niezbędnych do wznowienia produkcji." - Jacek Noszczyk, rzecznik Huty Liberty w Częstochowie.
Mimo poważnych wyzwań finansowych i prawnych, Huta Liberty w Częstochowie nie poddaje się i aktywnie dąży do przywrócenia pełnej operacyjności. Decyzje i działania zarządu w najbliższych miesiącach będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości zakładu oraz jego pracowników.
źródło: businessinsider.com