czwartek, 11 kwiecień 2024 15:54

61-latka w Częstochowie kierowała gangiem okradającym seniorów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Seniorka kierowała grupą przestępczą Seniorka kierowała grupą przestępczą fot: pixabay

Zorganizowana grupa przestępcza, działająca na terenie Polski w latach 2022-2023, zostaje postawiona przed Sądem Okręgowym w Częstochowie. Jej członkowie dopuścili się szeregu przestępstw, w tym kradzieży oraz oszustw metodą „na policjanta” i „na lekarza”, skierowanych głównie przeciwko seniorom. Przewodziła jej 61-letnia mieszkanka Częstochowy, Bogumiła G.

 

Metody przestępcze i działanie grupy

Grupa przestępcza, kierowana przez Bogumiłę G., stosowała podstępne metody, wykorzystując lęki i naiwność starszych osób. Działając głównie na terenie Częstochowy, Jawora, Płocka, Wolbromia, Gniezna, Pyrzyc i Stargardu, członkowie ganga wyłudzali pieniądze podając się za funkcjonariuszy policji lub lekarzy. Sposób działania polegał na wytypowaniu starszej osoby, a następnie poprzez kontakt telefoniczny próbowano przekonać ją do przekazania pieniędzy lub kosztowności na rzekome cele ratunkowe lub lecznicze.

Sądowy epilog i oczekiwane konsekwencje

Oskarżeni stają teraz przed wymiarem sprawiedliwości, odpowiedzialni za przestępstwa na szkodę 10 osób oraz 3 kradzieże. Akt oskarżenia objął szereg zarzutów oszustwa i kradzieży, których wartość szacowana jest na około 300.000 zł. Mimo próśb o wyjaśnienia, niektórzy z podejrzanych nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Decyzją sądu zastosowano wobec nich tymczasowe aresztowanie, a w razie skazania grozi im kara pozbawienia wolności do 12 lat. Dochodzenie prowadzono przy współpracy z Wydziałem Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, mając nadzieję na sprawiedliwe ukaranie winnych i zapobieżenie podobnym przestępstwom w przyszłości.

źróło: zycieczestochowy.pl