poniedziałek, 20 grudzień 2021 18:01

Technologie laserowe w leczeniu trądziku

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Leczenie trądziku VPL Leczenie trądziku VPL pixabay

Trądzik to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość. Najczęściej borykają się z nim osoby w okresie dojrzewania, a także kobiety w okresie menopauzy (hormonalnej burzy). Schorzenie jest trudne do wyleczenia i wygląda nieestetycznie.

 

Czym jest trądzik? Jakie są jego przyczyny?

Trądzik to przewlekła choroba zapalna skóry. Zwykle występuje na twarzy, w okolicy czoła, policzków, brody i brody. Niekiedy może obejmować także inne części ciała. Trądzik różowaty występuje wyłącznie u dorosłych, ale pierwsze zmiany mogą pojawiać się także w okresie dojrzewania. Z kolei trądzik pospolity dotyka głównie osoby młode.

Przyczyny powstawania trądziku nie są do końca znane, a na jego powstanie może mieć wpływ kilka czynników:

  • Wzmożona reaktywność naczyń krwionośnych skóry twarzy,
  • Predyspozycje genetyczne,
  • Zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego,
  • Nieprawidłowa gospodarka hormonalna,
  • Długotrwały stres,
  • Niewłaściwa dieta,
  • Przyjmowanie niektórych leków,
  • Nieprawidłowa pielęgnacja skóry.

Metody leczenia trądziku

Podstawową metodą jest leczenie farmakologiczne. Niestety to proces długotrwały, który nie gwarantuje całkowitego zniknięcia zmian widocznych na twarzy. Dlatego leczenie farmakologiczne warto wspomóc rozwiązaniami dostępnymi w gabinetach z zakresu medycyny estetycznej. Duża popularnością cieszą się laserowe metody usuwania trądziku, które likwidują wszystkie widoczne na twarzy zmiany. Zabieg należy wykonać wtedy, kiedy stan skóry można ocenić jako stabilny. Składa się z dwóch etapów: zamknięcie naczyń płytko położonych, a po około 3 tyg. za pomocą głowicy zamknięte zostają także naczynia w głębszych warstwach skóry.

Fototerapia VPL - dla kogo?

Światłoterapia to propozycja dla wszystkich osób borykających się z trądzikiem pospolitym oraz trądzikiem różowatym. Ta metoda wspomaga leczenie farmakologiczne, jest pomocna podczas zapobiegania nawrotom trądziku, który nie był wcześniej leczony oraz przy zapalnej i niezapalnej formie trądziku różowatego.

Leczenie trądziku VPL wskazane jest również przy trądziku aktywnym. Stosuje się wtedy światło o odpowiedniej długości, które posiada szereg charakterystycznych właściwości. Po pierwsze światło w tej terapii stymuluje uwalnianie tlenu w skórze. Oprócz tego, fototerapia VPL redukuje bakterie beztlenowe odpowiedzialne za powstawanie zmian zapalnych. Jednocześnie aktywowana jest produkcja kolagenu w skórze, dzięki czemu skóra odbudowuje się. Światłoterapia przyczynia się także do odblokowania porów i wygładzenia struktury cery. To przekłada się bezpośrednio do poprawy wyglądu skóry, przyspieszenia gojenia obecnych zmian oraz pomaga zapobiegać następstwom choroby.

Światłoterapia stanowi doskonałe uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Wspomaga walkę o piękną, gładką cerę, bez nieestetycznych zmian. Prawidłowa pielęgnacja, odpowiednio dobrane kosmetyki, leki i VPL zminimalizują ryzyko nawrotu trądziku pospolitego lub różowatego.