Zabiegi relaksujące tego typu należą do najpopularniejszych usług w ośrodkach spa, a także specjalistycznych klinikach odnowy.
Wpływ masażu na skórę
Tkanka skórna jest zewnętrzną powłoką ciała, ściśle powiązaną z centralnym układem nerwowym. Przekład się to na jej wzmożoną wrażliwość na wiele bodźców, w tym dotyk, ból, ciepło czy zimno. Profesjonalny masaż przyczynia się do usunięcia ze skóry obumarłych komórek naskórka, dzięki czemu staje się ona gładka i elastyczna. Zabieg ten poprawia czynność wydalniczą gruczołów potowych i łojowych, co prowadzi do lepszego odżywienia skóry. Jego przeprowadzenie przyspiesza obieg krwi w naczyniach skórnych, pozwalając na zwiększenie ilości substancji odżywczych do tkanek oraz ułatwiając wydalanie toksyn. Pod wpływem masażu skóra zyskuje równiejszy koloryt oraz pożądaną jędrność, a także może efektywniej oddychać.
Wpływ masażu na skórę
Wpływ masażu na mięśnie
Tkanka tkanka mięśniowa jest czynną częścią układu ruchowego, jednak wymaga do pracy aktywnych bodźców z układu Zdolność mięśni do skurczów jest ich kluczową właściwością, a do jej zachowania niezbędna okazuje się podaż odpowiednich substancji odżywczych. Składniki te służą zarówno do budowy tkanki mięśniowej, jak i wytwarzania przez nie energii. Nowoczesne techniki masażu przyczyniają się do lepszego zaopatrzenia mięśni nie tylko w substancje odżywcze, ale również tlen. Zabiegi tego typu nawet kilkukrotnie zwiększają zdolność tkanki mięśniowej do pracy, pobudzając włókna do skurczu oraz podnosząc ich napięcie. Regularne masaże mogą też zapobiegać zanikom mięśniowym.
Wpływ masażu na układ krwionośny i limfatyczny
Komórki organizmu otrzymują tlen i niezbędne substancje odżywcze za pośrednictwem krwi, która odprowadza również wydalane przez nerki i płuca produkty przemiany materii. Płyn tkankowy przedostaje się do dużych żył przez naczynia limfatyczne, na których zakończeniach znajdują się węzły chłonne niszczące bakterie. Profesjonalny masaż relaksacyjny pobudza układ krwionośny i limfatyczny do pracy, dzięki czemu wspomaga zasilanie organów w substancje odżywcze oraz tlen. Jego przeprowadzenie zwiększa też szybkość usuwania produktów toksycznych z organizmu, likwidując jednocześnie obrzęki oraz objawy zastoinowe. Masaż ułatwia ponadto odpływ krwi żylnej i zmniejsza jej opór w tętnicach, co ułatwia pracę serca. Rozszerzenie się naczyń krwionośnych przyspiesza natomiast obieg krwi.
Wpływ masażu na układ krwionośny
Wpływ masażu na układ nerwowy
Układ nerwowy reguluje praktycznie wszystkie czynności organizmu, a jego główną właściwością jest zdolność do odbioru bodźców dośrodkowych oraz przekazywanie ich do wszystkich organów. Masaż kompleksowo oddziałuje zarówno na centralny, jak i obwodowy układ nerwowy. Jego przeprowadzenie przyczynia się do lepszego odbioru bodźców przez gruczoły wydzielania wewnętrznego, mięśnie oraz poszczególne narządy ustroju. W zależności od potrzeb, taki masaż wykonany z myślą o poprawie wydajności układu nerwowego może działać uspokajająco lub pobudzająco.
Wpływ masażu na stawy
Stawy to miejsca połączeń kości, z których skład się ludzki szkielet. Otoczone są aparatem wiązadłowym, a zamknięte torebką stawową. Pod wpływem masażu znacząco podnosi się ich elastyczność, a tym samym stopień ruchomości. Zwiększenie wytrzymałości więzadeł i ścięgien przyczynia się do poprawy zdolności stawów do pracy, dzięki czemu jest ona szybciej przywracana. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość zmniejszenia do minimum ryzyka kontuzji. W Józefowie zabiegi tego typu oferuje klinika medycyny estetycznej Anlaya, która posiada własny salon masażu. Na stronie: https://anlaya.pl/pricelist/masaz-relaksacyjny/ zapoznać można się z aktualną ofertą. Z zabiegów skorzystać mogą także pacjenci z Warszawy i okolic.