wtorek, 10 listopad 2020 11:39

Rolety zewnętrzne - dlaczego warto się na nie zdecydować?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Montaż rolet zewnętrznych Montaż rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne to nowoczesne rozwiązanie, które poza zapewnieniem bezpieczeństwa posiada wiele innych zalet.

 

Montaż rolet pozwala na zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania, dlatego rolety zewnętrzne uważane są za jeden ze sposobów na zadbanie o środowisko naturalne. Na czym polega działanie rolet zewnętrznych? Jakie zalety ma takie rozwiązanie?

Jak działają rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne to przede wszystkim prostota ich budowy – zabezpieczenie okna stanowi „pancerz” stworzony ze zintegrowanych poziomych profili wykonanych najczęściej z PCV lub aluminium, a wypełnionych pianką poliuretanową.

Działanie rolet zewnętrznych polega na poruszaniu się pancerza po prowadnicach. Metalowe listwy zamontowane pionowo po obu stronach wnęki stolarki okiennej obudowane są metalową skrzynką. Wewnątrz niej znajduje się cały mechanizm podnoszenia i opuszczania rolet, skrzynka może też ukrywać mechanizm z moskitierą z włókna szklanego.

Rolety zewnętrzne sterowane są na dwa sposoby: manualnie lub automatycznie, a cała konstrukcja nie ma większego wpływu na elewacje budynków, na których są montowane.

Zalety montażu rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne to doskonały sposób na utrzymanie ciepła zimą i ochłodzenie pomieszczenia latem. Dzięki poduszce powietrznej powstałej między oknem a spuszczoną roletą pokój chroniony jest przed utratą ciepła, a jednocześnie powstrzymywany jest przepływ zimnego powietrza z zewnątrz.

Montaż rolet zewnętrznych pełni także funkcję ochronną – jako osłona stolarki okiennej rolety zewnętrzne chronią okna przed czynnikami atmosferycznymi. Ochrona przed opadami i promieniowaniem ultrafioletowym widocznie wydłuża żywotność skrzydeł okiennych zarówno tych drewnianych, jak i tych wykonanych z PVC. Szkodliwe działanie promieniowania słonecznego to także zagrożenie dla wnętrza domu czy mieszkania – mebli i pomalowanych ścian, które można w prosty sposób zminimalizować montując odpowiednie rolety zewnętrzne.

Zamontowane rolety mogą służyć również jako izolacja akustyczna. Rolety zewnętrzne chronią przed hałasem, a poziom dźwięków może zostać obniżony od kilku do kilkunastu decybeli. Dzięki temu rolety nie tylko zapewniają oczekiwaną prywatność, ale także minimalizują uciążliwe hałasy.