piątek, 30 kwiecień 2021 09:33

Panele fotowoltaiczne - typy paneli

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
panele fotowoltaiczne panele fotowoltaiczne pixabay

Światowe zapotrzebowanie na energię w ciągu jednego roku może zostać pokryte przez słońce wytwarzające energię tylko przez jedną minutę? W rzeczywistości w ciągu 24 godzin Słońce jest w stanie wytworzyć więcej energii, niż cała populacja zużyłaby w ciągu 27 lat.

 

 Energia słoneczna jest niezawodnym i trwałym źródłem energii, jak i bardzo opłacalnym i wydajnym, jeśli dobierzemy odpowiednie produkty, w tym panele fotowoltaiczne

Nowa technologia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z różnych technologii dostępnych na rynku energii słonecznej, takich jak słoneczna energia cieplna i słoneczne ogrzewanie wody.

Podczas gdy te alternatywy dla klasycznych typów paneli słonecznych są używane głównie do podgrzewania wody, poniższa treść zawiera bardziej szczegółowe wprowadzenie do typów paneli słonecznych.

Panele fotowoltaiczne pierwszej generacji

Są to tradycyjne typy paneli słonecznych wykonanych z krzemu monokrystalicznego lub polikrzemu i są one najczęściej używane w konwencjonalnym otoczeniu.

Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne - ten typ paneli słonecznych (wykonany z monokrystalicznego krzemu) jest najczystszy. Można je łatwo rozpoznać po jednolitym ciemnym wyglądzie i zaokrąglonych krawędziach. Wysoka czystość krzemu powoduje, że ten typ paneli słonecznych ma jeden z najwyższych współczynników sprawności, a najnowsze osiągają ponad 20%.

Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne - ten typ paneli słonecznych ma nieprzypięte kąty i mają niebieski, nakrapiany wygląd. Powstają poprzez stopienie surowego krzemu, co jest procesem szybszym i tańszym niż ten stosowany w przypadku paneli monokrystalicznych.

Panele fotowoltaiczne drugiej generacji

Panele te są różnymi typami cienkowarstwowych ogniw słonecznych i są używane głównie w elektrowniach fotowoltaicznych, zintegrowanych z budynkami lub mniejszymi systemami słonecznymi.

Cienkowarstwowe ogniwa słoneczne - jeśli szukasz tańszej opcji, możesz przekonać się do cienkowarstwowych. Cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne są wytwarzane poprzez umieszczenie jednej lub więcej warstw materiału fotowoltaicznego (takiego jak krzem, kadm lub miedź) na podłożu. Tego typu panele słoneczne są najłatwiejsze w produkcji, a ekonomia skali sprawia, że ​​są tańsze niż ich alternatywy, ponieważ do ich produkcji potrzeba mniej materiału. Są również elastyczne - co otwiera wiele możliwości dla alternatywnych zastosowań - i są mniej podatne na działanie wysokich temperatur.

Amorficzne krzemowe ogniwo słoneczne - jeśli kiedykolwiek korzystałeś z kalkulatora kieszonkowego zasilanego energią słoneczną, to z pewnością widziałeś już wcześniej tego typu panele słoneczne. Amorficzne krzemowe ogniwo słoneczne jest używane głównie w kieszonkowych kalkulatorach. Ten typ paneli słonecznych wykorzystuje technologię trójwarstwową, która jest najlepsza z odmian cienkowarstwowych.

Panele fotowoltaiczne trzeciej generacji

Panele słoneczne trzeciej generacji obejmują różnorodne technologie cienkowarstwowe, ale większość z nich wciąż znajduje się w fazie badań lub rozwoju. Niektóre z nich wytwarzają energię elektryczną przy użyciu materiałów organicznych, inne wykorzystują substancje nieorganiczne.

Biohybrydowe ogniwo słoneczne - to jeden z rodzajów paneli słonecznych, który wciąż znajduje się w fazie badań. Ideą nowej technologii jest wykorzystanie fotosystemu 1, a tym samym naśladowanie naturalnego procesu fotosyntezy. Wiele materiałów używanych w tej komórce jest podobnych do tradycyjnych metod, ale tylko dzięki połączeniu wielu warstw fotosystemu 1 konwersja energii chemicznej na elektryczną staje się znacznie bardziej efektywna.

Ogniwo słoneczne z tellurku kadmu - wśród kolekcji różnych typów paneli słonecznych ta technika fotowoltaiczna wykorzystuje tellurku kadmu, który umożliwia produkcję ogniw słonecznych przy stosunkowo niskich kosztach, a tym samym krótszym okresie zwrotu. Ze wszystkich technologii wykorzystujących energię słoneczną to ta wymaga najmniejszej ilości wody do produkcji. Wadą stosowania tellurku kadmu jest jego toksyczność w przypadku spożycia lub wdychania. Szczególnie w Europie jest to jedna z największych barier do pokonania, ponieważ wiele osób jest bardzo zaniepokojonych wykorzystaniem technologii stojącej za tego typu panelami słonecznymi.

Skoncentrowane ogniwo fotowoltaiczne - wytwarzają energię elektryczną tak samo, jak konwencjonalne systemy fotowoltaiczne. Te typy paneli słonecznych mają współczynnik sprawności do 41%, który spośród wszystkich systemów fotowoltaicznych jest jak dotąd najwyższy. Nazwa takich ogniw CVP jest związana z tym, co sprawia, że ​​są one tak wydajne w porównaniu z innymi typami paneli słonecznych: zakrzywione powierzchnie lustrzane, soczewki, a czasem nawet systemy chłodzenia są wykorzystywane do wiązania promieni słonecznych, a tym samym zwiększania ich wydajności.