czwartek, 17 wrzesień 2020 12:23

Jak utrzymać czystą wodę w basenie?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Akcesoria do basenu Akcesoria do basenu

Przydomowe baseny cieszą się popularnością podczas upalnych dni i to nie tylko wśród dzieci, ale również dorosłych. Niestety, już po kilku dniach użytkowania basenu woda może robić się mętna, wyraźnie zabrudzona, a dno staje się nieprzyjemnie śliskie. Warto wiedzieć, w jaki sposób można utrzymać czystość basenu na dłużej, dzięki czemu kąpiel będzie prawdziwą przyjemnością.

 

Chemia basenowa

Najprostszym i skutecznym sposobem na oczyszczenie wody w basenie i utrzymanie jej świeżości na dłużej, jest zastosowanie środków chemicznych na bazie chloru - https://folkpool.pl/chlor-do-basenu-chemia-basenowa/. Granulaty lub pastylki umieszczane w specjalnych bojkach powodują zabijanie drobnoustrojów i zwiększają ilość tlenu w wodzie. Dzięki temu dno w basenie nie będzie robiło się śliskie, opóźni się również proces rozwoju glonów. Chemia basenowa powinna być zawsze dozowana biorąc pod uwagę litraż zbiornika. Alternatywą dla środków chemicznych mogą być specjalne lampy UV, które pozwalają ograniczać ilość stosowanego chloru - jest to rozwiązanie szczególnie polecane w basenach, w których kąpią się dzieci. Wytwarzają one promieniowanie ultrafioletowe neutralizujące bakterie i wirusy.

Filtry basenowe

Montaż profesjonalnych układów filtrujących jest sposobem na uzyskanie krystalicznie czystej wody. Dobrej jakości filtr powinien zapewniać możliwość 4 - krotnego przefiltrowania całej wody w czasie doby, natomiast dla użytku publicznego nawet 6-krotną. Filtry oczyszczają wodę z zanieczyszczeń, wychwytując je na specjalnych sitach, co w połączeniu ze specjalistyczną chemią basenową daje wysoką skuteczność działania. Najskuteczniejsze są pompy piaskowe - https://folkpool.pl/filtr-piaskowy-pompa-do-basenu/, które pozwalają nie tylko na oczyszczanie wody filtrem z piasku kwarcowego lub kruszywa szklanego, ale jednocześnie rozprowadzają chemię basenową. Pompa wprawia w ruch wodę w niecce basenowej, co korzystnie wpływa na jej jakość. Zaawansowane systemy filtrujące sprawdzą się nie tylko w przydomowych basenach, ale również w fontannach czy sadzawkach. Filtry piaskowe dostępne są w szerokiej gamie produktów, a ich niewątpliwą zaletą jest brak konieczności stosowania drogich, wymiennych wkładów. Dzięki temu można ograniczać koszty eksploatacji urządzenia.

Odkurzacze do basenu

Układy filtrujące i chemia basenowa nie zawsze dadzą sobie radę z zanieczyszczeniami, które mogą opadać na dno basenu, takimi jak resztki roślin, owadów czy kurz. Konieczne może okazać się zastosowanie specjalnego odkurzacza do basenu, ręcznego lub półautomatycznego. Głowice odkurzaczy montowane są na kiju teleskopowym, dzięki czemu urządzeniem można sięgnąć na dno i ściany zbiornika. Samojezdne odkurzacze basenowe potrafią oczyszczać dno całkowicie bez pomocy, a po zakończonej pracy wystarczy przepłukać i osuszyć ich filtry. Duże zanieczyszczenia nie zawsze mogą być pochłonięte przez odkurzacz, dlatego też na tym samym kiju teleskopowym można zamontować siatkę, którą ręcznie wyławia się inne zanieczyszczenia.