Niestety, łatwy dostęp do wszelkich treści w internecie sprawił, że wymagania naszych pociech co do sposobów spędzania wolnego czasu nadzwyczajnie wzrosły. Każdy rodzic zapewne choć raz w życiu słyszał słynne „nudzi mi się”, a następnie grymaśne odmowy na każdą propozycję zajęcia czasu. Takie sytuacje kończą się zazwyczaj utratą cierpliwości i posadzeniem dziecka przed ekranem, co tylko umacnia szkodliwe nawyki. Jeśli brak Ci pomysłów na kreatywne zabawy, które zainteresują nawet największe marudy i amatorów multimediów, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
1. Zabawa w kino
Które dziecko nie marzy o otwarciu własnego kina? I nie chodzi tutaj o obejrzenie filmu w telewizji tylko... na kartkach papieru. Narysujcie sceny opowieści na kartkach (dziecko może to zrobić samodzielnie), a następnie za pomocą spinaczy lub taśmy klejącej przymocujcie je do sznurka w pewnych odstępach. Kolejnym krokiem będzie ustawienie dwóch krzeseł w pewnej odległości od siebie i zawinięcie wokół nich sznurka w taki sposób, by po pociągnięciu za jego koniec można było przesuwać kartki. Do tego możecie zrobić własne bilety, a nawet przygotować przekąski. Wystarczy już tylko zaprosić widzów (tych żywych i pluszowych) i rozpocząć seans. Dziecko może samodzielnie przesuwać obrazki i do każdego z nich odgrywać rolę lektora ; możecie także wspólnie dubbingować film na żywo. Świetna zabawa gwarantowana!
2. Tajny agent
Życie tajnego agenta jest pełne emocji. Część z nich możesz dostarczyć swojemu dziecku bez wychodzenia z domu, jedynie za pomocą... taśmy klejącej. Przygotuj kilka pasków taśmy (im więcej, tym lepiej) a następnie przyklej ich końce do przeciwległych ścian korytarza, w różnych odstępach i wysokościach. To są nasze „lasery” broniące dostępu do skarbu lub ściśle tajnych informacji. Misją naszego dziecka jest przedostanie się przez ten niebezpieczny korytarz w taki sposób, by nie dotknąć żadnego z laserów. Zabawę można także urozmaicić za pomocą stopera – dziecko będzie miało za zadanie przejść na drugą stronę w jak najszybszym czasie, a pobijanie kolejnych rekordów zapewni mu rozrywkę na długie godziny.
3. Poszukiwanie skarbów
Już dziś Twoje dziecko może zostać prawdziwym poszukiwaczem skarbów! Jedyne czego potrzebujesz to kilka karteczek i trochę kreatywności. Ukryj skarb w jakimś niewidocznym miejscu w domu, a następnie w kilku innych skrytkach umieść wskazówki, które krok po kroku doprowadzą dziecko do celu. Mogą one mieć formę zagadek np. „miejsce gdzie jemy pyszne smakołyki” (dla początkujących poszukiwaczy - chodzi oczywiście o stół w jadalni). Im więcej wskazówek, tym zabawa będzie dłuższa, a ich rodzaj można dowolnie zmieniać i dostosowywać do umiejętności dziecka.
4. Domowe muzeum
Niech Twoje dziecko wcieli się w dyrektora muzeum. Zachęć je do przygotowania własnej ekspozycji – mogą to być starożytne rzeźby z plasteliny, hieroglificzne pismo na papirusie (oczywiście wykonane samodzielnie) lub zabawki. Po przygotowaniu wystawy dziecko może wcielić się w rolę przewodnika i opowiadać domownikom historię niesamowitych eksponatów, a także odpowiadać na ich pytania. W ramach zabawy dziecko może poszerzyć swoją wiedzę w danej dziedzinie korzystając z książek lub edukacyjnych stron internetowych.
5. Własny program telewizyjny
Praca w telewizji to nie lada przygoda. Aby Twoje dziecko mogło ją przeżyć, wystarczy tylko stare pudło lub karton. W jednej ze ścian kartonu wytnij kwadratowy otwór. Następnie połóż karton na dwóch krzesłach do góry dnem, tak by można było wejść do niego od dołu, a ścianę z wyciętym otworem skieruj na wprost. Karton możecie ozdobić przyciskami lub anteną, aby wyglądał jak prawdziwy telewizor. Gotowe! Teraz Twoje dziecko może występować we własnym programie telewizyjnym, wcielając się w rolę dziennikarza lub aktora. Wystarczy, że wejdzie do kartonu od spodu i ustawi się twarzą do „ekranu”.
To tylko niektóre z pomysłów na kreatywne zabawy z dzieckiem. Każdy z nich wymaga jedynie prostych narzędzi i Twojego zaangażowania, a gwarantuje dziecku rozrywkę i rozwija jego kreatywność. Pamiętaj, że wspólna zabawa wzmacnia więzi rodzinne, dlatego warto poświęcić trochę czasu i energii, by była ona ciekawa i wartościowa, a Twoje dziecko na pewno nie będzie skarżyć się na nudę!