wtorek, 27 październik 2020 16:13

Jakie podstawowe zadania mają domy opieki?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
dom pomocy społecznej Magnolia dom pomocy społecznej Magnolia

Domy dla seniorów to coś więcej niż kompleksowo urządzone pokoje, regularne posiłki i podstawowa opieka. Takie miejsca muszą mieć m.in. przyjazną kadrę, która zadba o komfortową atmosferę. Na tym jednak zadania domu opieki się nie kończą. Wielu i wiele z nas nie ma doświadczenia w porównywaniu ofert takich miejsc.

Dzisiaj przybliżamy kilka kwestii, które warto potraktować jako istotne kryteria, jeśli chcemy zapewnić bliskiej nam osobie profesjonalną opiekę.

Domy dla seniorów to coś więcej niż kompleksowo urządzone pokoje, regularne posiłki i podstawowa opieka. Takie miejsca muszą mieć m.in. przyjazną kadrę, która zadba o komfortową atmosferę. Na tym jednak zadania domu opieki się nie kończą. Wielu i wiele z nas nie ma doświadczenia w porównywaniu ofert takich miejsc. Dzisiaj przybliżamy kilka kwestii, które warto potraktować jako istotne kryteria, jeśli chcemy zapewnić bliskiej nam osobie profesjonalną opiekę.

Co dom opieki powinien zapewnić seniorowi?

  • Pozytywny wpływ na zdrowie

Starsze osoby borykają się niestety z wieloma problemami natury zdrowotnej. Część z nich wymaga regularnego zażywania leków. Opiekunowie ośrodka powinni mieć precyzyjne informacje o chorobach seniora, wiedzieć, jakie leki przyjmuje i w jakich dawkach. To pracownicy odpowiadają za to, żeby senior przyjął właściwą dawkę o odpowiedniej godzinie. Na tym jednak dbanie o zdrowie podopiecznych się nie kończy. W takich miejscach jak dom pomocy społecznej Magnolia https://wdo-magnolia.pl istnieje również dostęp do sali rehabilitacyjnej, gdzie pod okiem specjalistów seniorzy mogą wykonywać treningi, indywidualnie dopasowane do ich potrzeb. Aby starsze osoby były bezpieczne, ośrodek powinien zapewnić całodobową opiekę opiekunek medycznych oraz opiekunek pielęgniarstwa. Dodatkowo istotna jest też regularna opieka lekarza rodzinnego, który będzie czuwał nad tym, czy wszystkie schodzenia seniorów są pod kontrolą.

  • Socjalizacja

Wszyscy potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem. Z wiekiem to się wcale nie zmienia - wręcz przeciwnie, seniorzy mogą szczególnie mocno potrzebować relacji ze swoimi rówieśnikami. Aby sprzyjać nawiązywaniu przyjaźni między seniorami, przebywającymi w domu, w obiekcie wyznacza się specjalne ogólnodostępne przestrzenie, w których można wspólnie przebywać.

  • Ciekawe formy spędzania czasu

Niezależnie od tego, czy ośrodek oferuje opiekę krótkoterminową, czy całodobową opiekę dla osoby starszej, ważne jest to, żeby pracownicy domu seniora zapewnili podopiecznym ciekawe aktywności. Mogą to być zarówno zorganizowane wyjścia, np. różnorodne wycieczki czy wyjścia do kina, jak też i wspólne zajęcia, pobudzające kreatywność.

  • Pomoc w codziennych czynnościach

Część starszych osób wymaga pomocy w ubieraniu się, myciu czy karmieniu. Takim wsparciem powinny zajmować się jedynie doświadczone, przeszkolone osoby. Oprócz podstawowych czynności, seniorowi powinny być zapewnione również usługi fryzjerskie oraz kosmetyczne.

Wybór miejsca, które spełnia wszystkie te kryteria, może być wymagającym zadaniem. Przede wszystkim dajmy sobie czas na poszukiwania. Dobór właściwego ośrodka w końcu obejmuje nie tylko zapoznanie się z oficjalnymi informacjami, przedstawionymi na stronie internetowej, ale też porozmawianie z opiekunami i osobiste odwiedzenie obiektu. Będąc na miejscu, będziemy mieli okazję przyjrzeć się z bliska życiu w domu seniora i sprawdzić, jaka atmosfera panuje w konkretnym ośrodku.