Otoskop laryngologiczny umożliwia oglądanie przewodu słuchowego i błony bębenkowej lub bębenka. Ze względu na to, że błona bębenkowa stanowi granicę oddzielającą przewód słuchowy zewnętrzny od ucha środkowego, jej cechy mogą wskazywać na różne choroby ucha środkowego. Obecność woskowiny usznej, złuszczonego naskórka, ropy, obrzęku skóry przewodu słuchowego, ciała obcego i różnych chorób ucha może przesłonić widok błony bębenkowej, a tym samym poważnie ograniczyć wartość otoskopii wykonanej zwykłym otoskopem, ale potwierdzić obecność objawów niedrożności. Jednakże w dzisiejszych czasach możemy znaleźć na rynku bardzo dokładne urządzenia takie jak otoskop Heine.
Jak wygląda otoskop?
Najczęściej stosowane otoskopy składają się z rękojeści i głowicy. W głowicy znajduje się źródło światła i prosta soczewka powiększająca o małej mocy, zwykle około 8 dioptrii. Na przednim końcu otoskopu znajduje się mocowanie do jednorazowych plastikowych wzierników usznych. Badający najpierw prostuje przewód słuchowy, pociągając za małżowinę uszną, a następnie wprowadza wziernik uszny otoskopu do ucha zewnętrznego. Ważne jest, aby oprzeć rękę trzymającą otoskop o głowę pacjenta, aby uniknąć uszkodzenia przewodu słuchowego, poprzez oparcie palca wskazującego lub małego palca o głowę. Następnie badający może spojrzeć przez soczewkę znajdującą się w tylnej części urządzenia i zobaczyć wnętrze przewodu słuchowego. W wielu modelach można zdjąć soczewkę, co pozwala badającemu na wprowadzenie instrumentów przez otoskop do przewodu słuchowego, np. w celu usunięcia woskowiny usznej. Większość modeli posiada również miejsce do wprowadzenia żarówki, która może przepychać powietrze przez wziernik, co nazywane jest otoskopem pneumatycznym. Ten strumień powietrza pozwala badającemu sprawdzić ruchomość błony bębenkowej. Jeśli, więc jest od zaraz potrzebny otoskop sklep internetowy ma swojej ofercie: https://www.plusultra.pl/otoskopy.
Jakie choroby można zdiagnozować otoskopem?
Choroby, które można zdiagnozować za pomocą otoskopu, to zapalenie ucha środkowego i zewnętrznego, czyli zakażenia odpowiednio części środkowej i zewnętrznej ucha. Otoskopy są również często używane do badania nosa pacjenta i gardła. Niektóre otoskopy używane w gabinetach lekarskich są montowane na ścianie, inne są natomiast przenośne. Otoskopy montowane na ścianie są przymocowane elastycznym przewodem zasilającym do podstawy, która służy do podtrzymywania otoskopu, gdy nie jest używany, a także jako źródło zasilania elektrycznego, po podłączeniu do gniazdka elektrycznego. Modele przenośne są zasilane bateriami umieszczonymi w rękojeści.