Dlatego też, widząc u swoich dzieci jakiekolwiek symptomy pogorszenia kondycji psychicznej, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. W końcu, każdy rodzic chce zapewnić swojej pociesze jak najlepsze, beztroskie dzieciństwo. Do tego celu nie wystarczą rzeczy materialne, a stała opieka i pomoc w okresie dojrzewania.
Jak często u dzieci można zaobserwować problemy psychiczne?
Analizując grupę wszystkich nastolatków szacuje się, że nieco ponad 20% z nich miało lub wciąż ma różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Objawiają się one na różne sposoby, a zwalczanie ich zależy przede wszystkim od skali problemu. Niestety, przyszłość nie zapowiada się lepiej. Nowoczesna technologia, umożliwiająca szybszy przepływ informacji znacznie przyczyniła się do powstawania tak wielu zaburzeń u dzieci. Bardzo często treści znajdujące się w wirtualnej rzeczywistości są nieadekwatne do wieku odbiorców, a nienawiść generowana w tej przestrzeni łatwo przenosi się do życia codziennego.
To głównie z tego powodu dzieci mają problemy w szkole, są wyśmiewane i upokarzane przez rówieśników, a także nie czerpią satysfakcji ze swojego dzieciństwa. Bardzo często o złym stanie psychicznym dziecka świadczy również jego najbliższe otoczenie – kłótnie w rodzinie, alkoholizm, czy też strata bliskich osób.
Objawy depresji u dzieci – z jakimi ma się do czynienia najczęściej?
Niezależnie od wieku, objawy zaburzeń psychicznych u wszystkich ludzi są bardzo podobne. Przede wszystkim, świadczy o tym ich stan emocjonalny. Kiedy dziecko przez cały czas chodzi smutne i przygnębione to znak, że niestety coś jest na rzeczy. Inna sprawa to poczucie zobojętnienia na wszystko oraz brak zdolności do ukazywania radości. Początkowe stadium depresji można wykryć w łatwy sposób poprzez rozmowę z dzieckiem. Gdy w jego przekazie słychać zdania świadczące o pesymistycznej przyszłości i niskiej samoocenie, to zdecydowanie jest to powód do niepokoju. Wtedy niezbędna okaże się pomoc psychologa dla dzieci, który po dokładnym zbadaniu problemu, podejmie odpowiednie środki.
Czy od razu należy udawać się do specjalisty?
Niekiedy, by poradzić sobie z problemem wystarczy rozmowa rodzica z dzieckiem. Młode organizmy przeżywające cięższy okres potrzebują porad osób dorosłych, które stażem są jednak znacznie bardziej doświadczone i odporne. Zdarza się, iż mądra rozmowa trwale odwróci myślenie dziecka, przez co wszystkie jego dotychczasowe zmartwienia, staną się dla niego błahe.
Kiedy jednak problem nie ustaje, a maluch bądź nastolatek zaczyna wycofywać się z życia towarzyskiego i rówieśniczego, wizyta u psychologa staje się niezbędna. Pomoc specjalisty ds. psychologii dziecięcej nie jest w obecnych czasach żadnym powodem do wstydu. To normalna rzecz, z której każdy w przypadku pojawienia się problemu powinien skorzystać.