poniedziałek, 17 sierpień 2020 14:35

Podologia – co powinien wiedzieć o niej przeciętny Kowalski?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Podolog Podolog Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Stopy to dla wielu osób dość wstydliwa część ciała. Niestety, często rozwijają się tam różnego rodzaju schorzenia, takie jak grzybica stóp czy halluksy, które mogą być przyczyną dyskomfortu i mało estetycznego wyglądu tej części ciała. Warto jednak pamiętać, że pojawienie się takich dolegliwości to nie koniec świata, a już z całą pewnością nie należy ich ignorować – konieczna będzie po prostu wizyta u podologa.

 

Kim są podolodzy?

Od razu podkreślić wypada, że o ile podolog jest specjalistą od leczenia stóp, o tyle nie jest lekarzem w klasycznym tego słowa znaczeniu. Bliżej mu raczej do kosmetologa, nie zmienia to jednak faktu, że posiada on niezbędną do leczenia wiedzę i często oficjalnie współpracuje z dermatologami, a także lekarzami innych specjalności. Podolodzy prowadzą oddzielne kliniki, w których doradzają swoim pacjentom – przykładem takiej kliniki jest Anmedica.

Lekarzem specjalizującym się w chorobach skóry jest właśnie dermatolog, natomiast operacyjnym leczeniem np. haluksów zajmuje się chirurg. Podolog posiada jednak wiedzę z wielu gałęzi medycyny, co również jemu pozwala na prowadzenie terapii, również w przypadku bardzo zaawansowanych schorzeń. Jest on także jedynym specjalistą z zakresu zdrowia stóp – medycy tacy jak dermatolog prowadzą bardziej ogólne leczenie. Kuracja prowadzona jest przy wykorzystaniu najnowszych odkryć i technologii zarówno medycznych, jak i kosmetologicznych w specjalistycznych zakładach, takich jak Wielkopolskie Centrum Zdrowej Stopy.

Jakimi schorzeniami zajmuje się podologia?

Podolog jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem bardzo wielu różnych schorzeń – niektórych bardziej poważnych, a innych mniej. Każdy przypadek jest jednak przez podologa traktowany priorytetowo, gdyż nawet niegroźna choroba nieleczona może okazać się niebezpieczna. Celem podologa jest wykurowanie między innymi dolegliwości takich, jak:

  • haluks (paluch koślawy) i bunionette (haluks małego palca)

  • grzybica stóp i paznokci

  • wrastające paznokcie

  • stopa cukrzycowa (dość poważne powikłanie cukrzycy)

  • nadpotliwość stóp

  • oraz wiele innych chorób

Podolodzy, mimo iż teoretycznie nie są lekarzami, posiadają specjalistyczną wiedzę medyczną pozwalającą im na skuteczne leczenie wyżej wymienionych dolegliwości. Doradzają oni także zapobiegawczo w pielęgnacji stóp.

Jakie zabiegi wykonuje specjalista?

Gdy podolog ustali już, co nam jest, a także jaką pomoc nam zaproponować, przechodzimy do leczenia właściwego. W zależności od dolegającego nam problemu zaproponowane nam może być między innymi:

  • usunięcie brodawek i odcisków

  • rekonstrukcja paznokci

  • leczenie stopy cukrzycowej

  • wykonanie zabiegu na zdeformowanych i grubych paznokciach

Oczywiście, to tylko skromny wybór usług świadczonych przez podologa. Leczenie każdorazowo dopasowywane jest pod pacjenta, dlatego jedynym sposobem na to, by dowiedzieć się, jak będzie przebiegało u nas, jest wizyta w gabinecie podologicznym.

Kiedy udać się do podologa?

Do podologa należy udać się zawsze wtedy, kiedy podejrzewamy, że z naszą stopą dzieje się coś złego. Nie należy lekceważyć tak pozornie błahej dolegliwości, jak odciski, gdyż jeśli je zignorujemy, mogą one zacząć być bolesne, a ich usunięcie stanie się dużo trudniejsze.

Jak przygotować się do konsultacji podologicznej?

Wizyta u podologa nie wymaga specjalnych przygotowań. Pamiętać należy jedynie o tym, by dokładnie umyć stopy, a także o powstrzymaniu się od nakładania wszelakich kremów, maści i lakierów na krótko przed wizytą. Ten ostatni najlepiej jest usunąć z paznokci na około 3 dni przed wizytą. Wszelkich dokładniejszych instrukcji udzieli sam specjalista, po podstawowej konsultacji i ustaleniu naszych dolegliwości.