Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć, niezależnie od postaci tej przypadłości i stopnia jej nasilenia. Można też zaradzić przykrym konsekwencjom tej dolegliwości, stosując odpowiednie środki higieniczne. Dowiedz się więcej na temat leczenia nietrzymania moczu i środków ochronnych.
Na czym polega nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu może mieć postać wysiłkową, naglącą lub mieszaną. Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni Kegla, które odpowiadają za prawidłową kontrolę oddawania moczu. Konsekwencją jest mimowolne popuszczanie moczu podczas czynności powodujących napięcie mięśni brzucha takich jak śmiech, kichanie czy kasłanie. Nagląca postać nietrzymania moczu najczęściej związana jest ze stanami zapalnymi pęcherza. Występuje wówczas nagłe parcie na pęcherz i potrzeba natychmiastowego oddania moczu, co może być kłopotliwe, zwłaszcza poza domem. Naglące nietrzymanie moczu zdarza się również podczas ciąży i po porodzie. Mieszana postać nietrzymania moczu łączy dwa wymienione powyżej rodzaje tej dolegliwości.
Nietrzymanie moczu – leczenie
W przypadku dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu, leczenie zależy w dużej mierze od rodzaju i stopnia nasilenia tej przypadłości. Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczy się za pomocą treningu mięśni Kegla lub operacyjnie. Ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. Wykonuje się je z przyrządami lub bez, można też ćwiczyć samodzielnie w domu. Operacyjne leczenie nietrzymania moczu jest bardzo skuteczne. Zabieg nie jest inwazyjny – zazwyczaj przeprowadza się go laparoskopowo.
Przy naglącej postaci nietrzymania moczu leczenie może być farmakologiczne lub polegać na treningu kontynencji. Polega on na tym, że wydłuża się przerwy między kolejnymi wizytami w toalecie. W ten sposób zmniejsza się reaktywność pęcherza.
Leczenie nietrzymania moczu poprzez ćwiczenia mięśni Kegla, trening kontynencji oraz operacje stosowane jest zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn – i daje bardzo dobre efekty. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, gdy tylko zauważymy u siebie niepokojące objawy.
Jakie produkty na nietrzymanie moczu stosować?
Zanim leczenie przyniesie efekty, warto stosować środki higieniczne na nietrzymanie moczu. Wkładki urologiczne dla kobiet i mężczyzn TENA, majtki chłonne, podpaski i inne produkty na nietrzymanie moczu w dużym stopniu poprawiają komfort życia. W przypadku nietrzymania moczu o lekkim i średnim nasileniu środki higieniczne TENA umożliwiają funkcjonowanie jak dotychczas w pracy i w życiu towarzyskim. Mają one specjalny system zabezpieczający przed wilgocią oraz przykrym zapachem, co dla wielu osób jest najpoważniejszym problemem przy ich dolegliwości. Stosując wkładki higieniczne czy podpaski można mieć pewność, że otoczenie nic nie zauważy i nie wyczuje nieprzyjemnego zapachu. Nie trzeba się też stresować poszukiwaniami toalety w razie naglącej potrzeby oddania moczu.