poniedziałek, 17 lipiec 2023 14:22

Leczenie nadwrażliwości zębów u stomatologa - wybrane metody

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Leczenie nadwrażliwości zębów u stomatologa Leczenie nadwrażliwości zębów u stomatologa mat. prasowe

 Kiedy w wyniku działania rozmaitych bodźców zewnętrznych pojawia się ostry, krótki, przeszywający ból zęba, to z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z nadwrażliwością zębiny. Najczęściej tego rodzaju dolegliwości dotyczą okolicy przyszyjkowej i nie są związane z chorobą zębów, czy też przeprowadzonym wcześniej leczeniem. Okazuje się, że problem z nadwrażliwością zębów jest dość powszechny. Dotyczy niemal 30% populacji ludzi dorosłych. Na szczęście są skuteczne sposoby leczenia tej wyjątkowo nieprzyjemnej dolegliwości. Zatem, jak skutecznie leczyć nadwrażliwość zębów?

 

Nieinwazyjne metody leczenia nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów to dość dokuczliwy i często powracający problem. Co więcej, nie można się spodziewać, że bez wdrożenia odpowiednich metod leczenia, uda się pozbyć nieprzyjemnych dolegliwości, jakie mu towarzyszą. Jeśli więc jesteś w grupie osób dotkniętych tą przypadłością, nie zwlekaj zbyt długo i rozpocznij skuteczne leczenie nadwrażliwości zębów.

Istnieją rozmaite metody leczenia nadwrażliwości zębiny, ale o tym, którą z nich zastosować, powinien zadecydować stomatolog. Większość z nich jest nieinwazyjna i polega na zabezpieczaniu zębów specjalnym żelem lub innym preparatem ochronnym zawierającym między innymi związki fluoru, strontu, a także argininy z węglanem wapnia. Ich zadaniem jest zmniejszenie kanalików zębinowych i obturacja ich ujść.

Doskonałe rezultaty leczenia dają także preparaty na nadwrażliwość (https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/profilaktyka/preparaty-na-nadwrazliwosc.html) zawierające azotan potasu. Najczęściej są to pasty do mycia zębów, ale też rozmaite płukanki. Podczas ich używania uwalniane są jony potasu. Mają one wyjątkowe właściwości. Depolaryzują zakończenia nerwowe i zapobiegają ich repolaryzacji. To powoduje przerwanie przewodnictwa nerwowego i brak reakcji zakończeń nerwowych na bodźce zewnętrzne.

Jonosfera, a może lakierowanie zębów?

Wśród wielu nieinwazyjnych metod leczenia nadwrażliwości zębów coraz większą popularnością cieszy się lakierowanie zębów. Ten stosunkowo prosty zabieg powtórzony kilkakrotnie znacząco zmniejsza, a nawet zupełnie redukuje nadwrażliwość zębiny. Wysoką skuteczność wykazuje także zabieg jonosfery. Stymuluje on między innymi proces powstawania zębiny trzeciorzędowej. Powoduje również wytrącanie się chlorku wapnia. Zabieg ten, choć rzadko dziś wykonywany, daje dobre rezultaty.

Niekiedy zdarza się, że pomimo stosowania rozmaitych, nieinwazyjnych metod leczenia nadwrażliwości zębów, nie udaje się osiągnąć oczekiwanej poprawy. W takim przypadku stomatolog musi sięgnąć po bardziej inwazyjne metody. Może on zastosować materiały kompozytowe do odbudowy tkanki twardej zęba. Pomocne mogą być również zabiegi z użyciem lasera niskiej mocy. Przy jego pomocy depolaryzuje się włókna nerwowe i tym samym zmniejsza dolegliwości bólowe. Dobrym rozwiązaniem może być także laser CO2. Stopiona za jego pomocą wierzchnia warstwa zębiny blokuje kanaliki zębowe, co przynosi znaczną ulgę.

Metod leczenia nadwrażliwości zębów jest wiele. Należy jednak pamiętać, że to lekarz stomatolog powinien podjąć decyzję, jaki rodzaj terapii przyniesie najlepsze rezultaty.