piątek, 28 kwiecień 2023 13:46

Jakie efekty da nam picie octu owocowego?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
picie octu owocowego picie octu owocowego mat.prasowe

Octy owocowe na stałe zagościły w polskich domach i cieszą się rosnącą popularnością. Są nie tylko smacznym i aromatycznym dodatkiem do wielu potraw, ale również naturalnym suplementem diety o wielu właściwościach leczniczych. Chociaż największą popularnością cieszy się wciąż ocet jabłkowy, uchodzący również za najzdrowszy, octy z najróżniejszych owoców mają rozmaite zalety i silnie wspierają organizm. Jakie efekty daje picie poszczególnych rodzajów? Poniżej znajdują się wybrane informacje na ten temat.

 

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji jabłek, a w procesie tym cukry są trawione przez drożdże do alkoholu, a następnie etanol utleniany jest do kwasu octowego. Składa się on finalnie z antyoksydantów, bakterii probiotycznych, witamin z grupy B oraz witaminy C, a także z minerałów takich jak wapń, fosfor czy żelazo. Ocet z jabłek ma właściwości antybakteryjne, obniża poziom cukru we krwi i wspomaga proces odchudzania, ponieważ doprowadza do uczucia sytości.

Warto pamiętać o tym, że nie powinien być stosowany bez rozcieńczenia, ponieważ w ten sposób można podrażnić żołądek. Warto rozpuścić jedną łyżkę octu w szklance ciepłej wody i opcjonalnie dodać łyżeczkę miodu. Tak sporządzony napój można pić nawet dwa razy dziennie. Ocet jest też świetnym dodatkiem do sosów i potraw jako zamiennik soku z cytryny, który będzie równie zdrowy.

Ocet malinowy

Wyróżniający się za sprawą czerwonego koloru ocet malinowy jest o wiele mniej popularny, chociaż nie brakuje mu właściwości, na które warto zwrócić uwagę. Zawiera mnóstwo witamin, soli mineralnych, polifenoli i błonnika pokarmowego. Badania dowodzą, że czerwony płyn ma właściwości antybakteryjne, antyoksydacyjne, przeciwgrzybicze, regulujące perystaltykę jelit czy łagodzące stany zapalne. Dowiedziono również, że zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych i obniża poziom cukru we krwi. Nie bez znaczenia jest fakt, że ocet malinowy wspomaga odchudzanie, ponieważ podobnie jak ocet jabłkowy zapewnia uczucie sytości i pozytywnie wpływa na proces trawienia.

Ocet winny

Ocet winny wytwarzany jest w procesie fermentacji winogron albo wina. Cechuje się niską kalorycznością oraz brakiem tłuszczu, dlatego sprawdza się w przypadku osób dbających o linię. Wykazuje silne działanie bakteriobójcze, przez co warto dodawać go do potraw. Ponadto jest ceniony za pozytywny wpływ na metabolizm, a to przekłada się nie tylko na efektywną pracę układu trawiennego, ale również na smukłą sylwetkę.