Regularne mycie uszu
Jednym z najważniejszych elementów higieny jest codzienne mycie uszu wodą z odrobiną łagodnego mydła. Czyścimy jedynie zewnętrzne części, czyli małżowinę uszną oraz widoczny fragment przewodu słuchowego – nie powinniśmy wprowadzać wody w głębiej położone partie ucha! Po starannym umyciu dokładnie osuszamy skórę z pomocą ręcznika, wacików lub chusteczek. Pamiętajmy też, by zawsze zabezpieczać uszy przed nadmierną wilgocią.
Przy czyszczeniu małżowiny możemy wspomagać się patyczkami higienicznymi, które pozwalają na usunięcie zanieczyszczeń z zakamarków ucha zewnętrznego, a także zbiorą znajdującą się tam woskowinę. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie wkładać patyczków do środka przewodu słuchowego – może to skutkować zatkaniem lub nawet uszkodzeniem skóry czy błony bębenkowej. Ma to niekorzystny wpływ nie tylko na nasze uszy, ale przede wszystkim na zmysł słuchu, który może doznać poważnego uszczerbku.
Świecowanie – zabieg bezpiecznego oczyszczania uszu
Jednym z niekonwencjonalnych sposobów na kompleksowe oczyszczenie narządu słuchu jest świecowanie uszu – bezpieczna alternatywa dla patyczków higienicznych czy różnego rodzaju preparatów. Zabieg ten znany jest już od starożytności, a obecnie wykonuje się go powszechnie na całym świecie. Polega on na włożeniu do ucha specjalnej zapalonej świecy, która rozpuści zalegającą w przewodzie słuchowym woskowinę razem z wszelkimi pyłami oraz drobnoustrojami. Ponadto metoda ta może ulżyć osobom cierpiącym na przeziębienie, zawroty głowy, przewlekły stres czy napięcie.
Świecowanie uszu wymaga odpowiedniego przygotowania – na początku kładziemy się na boku, kładąc głowę na niewielką poduszkę i przykrywając włosy oraz twarz ręcznikiem lub pokrowcem w celu uniknięcia oparzenia. Następnie osoba wykonująca zabieg delikatnie wmasowuje krem w naszą małżowinę uszną, aby pobudzić krążenie. Po tych przygotowaniach wkłada się specjalną, pustą w środku i zapaloną już świecę do przewodu słuchowego – jej płomień tworzy podciśnienie, które pozwala na rozpuszczenie woskowiny, bakterii i pyłów, a następnie ich wyssanie. Po osiągnięciu wyznaczonego punktu spalania, świecę wyjmuje się i gasi w wodzie, a z ucha usuwa się ewentualne pozostałe zanieczyszczenia. Całość zabiegu trwa przeważnie około trzydziestu minut.
Niezwykle istotne jest, aby do świecowania uszu używać przeznaczonych do tego celu produktów. Odpowiednie będą naturalne, cienkie i wydrążone w środku świece, które często wzbogacone są o ekstrakty ziołowe lub olejki eteryczne dodatkowo wspomagające oczyszczanie. Wysokiej jakości świeczki do zabiegu kompleksowego czyszczenia uszu odnajdziemy na stronie https://natureplace.pl, gdzie dostępne są zarówno produkty tradycyjne, jak i w formie specjalnej konchy.
Dbanie o zmysł słuchu
Oprócz prawidłowej higieny ucha zewnętrznego i kompleksowego oczyszczania z zanieczyszczeń i nadmiaru woskowiny, niezwykle ważne jest troszczenie się o nasz zmysł słuchu. W obecnych czasach żyjemy w nieustannym hałasie, a nasze uszy bombardowane są niespodziewanymi odgłosami lub głośną muzyką. Często prowadzi to do pogorszenia się słyszenia, uszkodzeń błony bębenkowej, a nawet częściowej lub całkowitej utraty słuchu.
Aby zadbać o ten tak ważny zmysł, starajmy się unikać ekspozycji na hałas. Dobrym rozwiązaniem będą wyjazdy poza miasto, które pozwolą uszom odpocząć od codziennego zgiełku i wsłuchać się w spokojne odgłosy przyrody. Jeżeli lubimy odtwarzać muzykę na słuchawkach, nigdy nie przekraczajmy ustalonego bezpiecznego poziomu głośności, w przeciwnym razie możemy uszkodzić błonę bębenkową. Niewątpliwie ważne są także regularne badania słuchu u specjalisty, które w razie pogorszenia się tego zmysłu umożliwią szybką interwencję.