Igły motylki - zastosowanie
Igły motylki spotkać można w wielu placówkach medycznych. Stosuje się je do podawania leków, jeżeli nie ma możliwości zastosowania innej metody. Najczęściej tego typu igły wykorzystuje się w momencie, jeżeli ma się do czynienia z takimi przypadkami jak:
- nudności,
- wymioty,
- przy zaburzeniach wchłaniania z przewodu pokarmowego,
- problemach z przełykaniem,
- u pacjentów nieprzytomnych.
Aczkolwiek, niekiedy tego typu metoda podania leków dożylnie stosowana jest również na życzenie pacjenta. Strzykawki dla niektórych są istnym horrorem. Ale są takie osoby, które wolą jak igła typu motylek zostanie wkłuta w ich rękę.
Wygląd igły typu motylek
Jakie są główne cechy tego produktu medycznego? Oto cienka, metalowa igła. Po bokach znaleźć można dwa "skrzydełka". Złożone "skrzydła" są w stanie sprawić, że wkłucie się w rękę chorego nie stanowi żadnego problemu. Rozłożone "skrzydełka" sprawiają, że bez trudu całość można przytwierdzić do ręki pacjenta przy pomocy plastrów. Igła zostaje przyczepiona do wężyka. To właśnie nim podaje się leki.
W sklepach otrzymać można igły, które dostępne są w wersji dla dorosłych, jak również dla dzieci. Ta druga grupa pacjentów może być przerażona tego typu czynnościami. Jednak to dla nich dostępne są motylki z różnymi, kolorowymi przylepcami, czy też specjalnie wydrukowanymi wzorami.
Kaniule typu "motylek"
Igły tego typu często nazywane są w środowisku medycznym kaniulami. Ważne jest ich prawidłowe użycie. Pracownik medyczny powinien wykonać kłucie w okolicy nadbrzusza lub w okolicy podobojczykowej. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby wkłucie wykonać prostopadle do osi długiej ciała. Uwaga! Igła nie może w żaden sposób przylegać do kości.
Lekarz może zadecydować o tym, że igła zostanie umieszczona w innym miejscu, niż bywa to w standardowych przypadkach. Dopuszcza się umieszczenie igły w ramieniu lub w udzie. Kaniula może zostać umieszczona w dedykowanym miejscu, nawet na okres trzech tygodni. Zmniejsza to ilość wkłuć, które mogą powodować dyskomfort pacjenta.
Rodzaje igieł typu "motylek"
W sklepach otrzymać można różne rodzaje igieł. Do wyboru są:
- 22G - średnica igły wynis 0,7 mm, skrzydła wykonane są w kolorze czarnym,
- 23 G - średnica igły wynosi 0,6 mm, skrzydła niebieskie,
- 25 G - średnica 0,5 mm, skrzydła pomarańczowe.
Igły należy dobierać do zabiegów, biorąc pod uwagę takie czynniki jak:
- wiek pacjenta,
- wzrost,
- waga.
Zachowanie higieny podczas wkłucia
Każdy pracownik medyczny, każdorazowo, podczas wykonywania wkłucia, musi pamiętać o zachowaniu higieny. Nie można zapomnieć o tym, że igła powinna zostać zmieniona za każdym razem.
Koniecznością jest używanie rękawiczek jednorazowych, aby zapobiec przenoszenia zakażeń. Ważne jest także to, aby za każdym razem umyć ręce.
Podczas podawania preparatów medycznych metodą dożylną, pracownik medyczny powinien obserwować reakcję pacjenta. Trzeba sprawdzić, czy w okolicach wkłucia nie widać większego zaczerwieniania oraz obrzęków. Należy kontrolować, czy spod opatrunku nie sączy się lek. Dopuszczalne są niewielkie obrzęki, które są naturalną reakcją organizmu na wykonanie wkłucia.
Sam pacjent powinien zgłosić wszelkie odczuwane nieprawidłowości, które mogą zostać spowodowane m.in. niedrożnością igieł, czy też powiększającymi się stanami zapalnymi w miejscu wkłucia.